• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zombie atakujące próchnicę

js
25-01-2016, 09:32
Zombie atakujące próchnicę Procedura SDF
Fluorek diaminasrebra działa jak zombie. Brzmi intrygująco, ale naukowcy twierdzą, że takie porównanie najlepiej oddaje mechanizm, w oparciu o który prowadzona jest walka z próchnicą.

Preparaty, zawierające fluorek diaminasrebra (SDF), mają dość bogatą kartotekę w stomatologii. Brak pogłębionych badań nad efektami i skutkami ubocznymi stosowania SDF nie sprzyja jednak powszechnemu wprowadzeniu do praktyk stomatologicznych unikatowego związku. Unikatowego – ze względu na właściwości.

Fluor zawarty w SDF sprzyja procesom remineralizacji to oczywista oczywistość. Z kolei jony srebra aktywnie zwalczają chorobotwórcze bakterie odpowiedzialne za powstawanie procesów skutkujących próchnicą zębów, o tym także wiadomo od dawien dawna. Obumarłe mikroorganizmy nie są już groźne dla stanu zdrowia uzębienia.

Okazuje się, że w takim stanie pełnią jeszcze jedną ważną rolę. Otóż w momencie pojawienia się kolejnych zastępów chorobotwórczych bakterii, te już zdezaktywowane przez SDF zaczynają walczyć z niepożądanymi organizmami witając je „pocałunkiem śmierci” w postaci uwolnionych jonów srebra. Taki mechanizm, opisany przez naukowców w Australian Dental Journal (March 2015, Vol. 60:1, pp. 80-87), nazwano efektem zombie (Scientific Reports, April 23, 2015).

Wielkim admiratorem SDF jest m.in. DDS (Doctor of Dental Surgery) Steven Duffin, który z powodzeniem stosuje ten preparat w wieloletniej karierze lekarza dentysty (J Calif Dent Assoc, November 2012, Vol. 40:11, pp. 852-858).

On i jego koledzy dążą, aby w USA rutynowo stosowano preparaty na bazie SDF (podobnie jak to jest w przypadku lakierowania zębów). Zabiegi takie miałyby wykonywać higienistki i asystentki stomatologiczne. Procedura ta może być od 2016 r. uwzględniana przez ubezpieczycieli wystawiających polisy ubezpieczenia zdrowotnego (kod D1354 nadany przez Code on Dental Procedures and Nomenclature Code Maintenance Commission).

Wciąż jednak  American Dental Association nie odniosła się oficjalnie do kwestii stosowania SDF w ramach rutynowych procedur dentystycznych.

Więcej: drbicuspid.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ADA   próchnica   fluorek srebra   bakterie  

POLECAMY W SERWISACH