• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zmodyfikowana metoda Bassa – najpopularniejsza, ale czy najlepsza?

szaft
21-08-2014, 09:52
Zmodyfikowana metoda Bassa – najpopularniejsza, ale czy najlepsza? Metody: Bassa, Fones, Peeling, Stillman - to najczęściej rekomendowane przez dentystów techniki szczotkowania zębów (fot. Fotolia/PTWP)
Zmodyfikowana metoda Bassa to najczęściej polecana przez specjalistów technika szczotkowania zębów – wynika z analizy naukowców University College London. Nie było by w tym nic wyjątkowego, gdyby nie fakt, że rekomendowanych przez dentystów technik jest dużo więcej. Różnicę pomiędzy wytycznymi są na tyle znaczące, iż pytanie o to, która jest najlepsza, staje się bardzo aktualne.

Istnieje wiele wątpliwości wokół skuteczności różnych metod szczotkowania zębów, a większość z polecanych technik pochodzi z początków XX wieku - to główne wnioski autorów badania opublikowanego w sierpniowym wydaniu „British Dental Journal".

Po raz pierwszy o wynikach badania informowaliśmy kilka dni temu. Jego autorami są J. Wainwright oraz A. Sheiham - naukowcy z University College London. W artykule zadają fundamentalne pytanie dotyczące higieny jamy ustnej - na czym właściwie polega poprawne szczotkowanie zębów?

Naukowcy zwracają uwagę - na ich zdaniem - zbyt dużą różnorodność zaleceń dotyczących technik szczotkowania zębów.

- Nieoczekiwanie okazuje się, że dla najbardziej podstawowej procedury utrzymania zdrowia jamy ustnej, brak jest instrukcji zbudowanych na dowodach klinicznych - zauważają badacze UCL.

W przypadku opisu niektórych technik problemem jest użyte słownictwo. Autorzy jednych zaleceń używają sformułowania „łagodne ruchy", natomiast innych - „małe okrężne ruchy".

Wainwright oraz Sheiham przypominają, że większość z szczęściu popularnych ręcznych metod szczotkowania zębów, polecanych przez specjalistów w zakresie zdrowia jamy ustnej, zostało opracowanych na początku XX wieku.

- Wydaje się, że nie ma zgody w kwestii wyboru najlepszej metody szczotkowania zębów dla ogólnej populacji, osób w różnym wieku oraz pacjentów z określonymi warunkami stomatologicznymi - uważają autorzy badania.

Podkreślają także, że techniki mycia zębów polecane przez firmy produkujące środki do higieny jamy ustnej różnią się od zaleceń stowarzyszeń stomatologicznych oraz innych fachowych źródeł dentystycznych.

Naukowcy przenalizowali 58 źródeł zawierających instrukcje prawidłowego szczotkowania zębów. Wśród nich znalazły się zalecenia najważniejszych towarzystw dentystycznych.

Najczęściej rekomendowaną okazała się zmodyfikowana metoda Bassa. Kolejne miejsce zajęły metody: Bass (pierwotna), Fones, Peeling, Stillman. 42 źródła zalecają szczotkowanie zębów dwa razy dziennie, jedno - trzy razy dziennie, pozostałe - w ogóle o tym nie wspominają.

Podobne różnice dotyczą czasu szczotkowania. 26 źródeł zaleca dwuminutowe mycie zębów, 12 źródeł przekonuje, że skuteczne szczotkowanie musi trwać od dwóch do trzech minut, 2 źródła, iż gwarancję pięknego uśmiechu zapewni wyłącznie mycie trwające 3 minuty. 25 źródeł nie wypowiedziało się w tej kwestii, a jedno zaleciło szczotkowanie dłuższe nić 18 sekund.

- Ta niejednomyślność źródeł, nawet tych fachowych, powinna być tematem do pilnej dyskusji - przekonują autorzy badania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH