PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zmodyfikowana chlorheksydyna ułatwi pracę dentystom

ms
29-06-2015, 11:00
Zmodyfikowana chlorheksydyna ułatwi pracę dentystom Bakterie atakuje zmodyfikowana chlorheksydyna (foto: pixabay)
Nową, niezwykle skuteczną technologię zwalczania bakterii chcą wprowadzić do gabinetów dentystycznych naukowcy z University of Bristol School of Oral and Dental Sciences.

Pertinax, preparat o silnym działaniu bakteriobójczym i bakteriostatycznym, tym różni się od dotychczas stosowanej chlorheksydyny, że można bardzo precyzyjnie zaprogramować uwalnianie cząsteczek związku do otoczenia. Dotychczas chlorheksydyna nie spełniała należycie zadania, gdyż jej działanie zbytnio ograniczone było w czasie. Nowy produkt ma być skuteczny przez: tygodnie, miesiące, a nawet lata po zaaplikowaniu.

Dr. Michele Barbour, kierujący grupą naukowców, która opracowała formułę Pertinax, stwierdził, że w pierwszej kolejności chce się skoncentrować na wprowadzeniu nowego specyfiku do gabinetów dentystycznych, gdyż jego zastosowanie w materiałach używanych w stomatologii będzie najszersze. Przypomniał on, że średnio jedno na siedem zrealizowanych wypełnień najpóźniej po kilku latach musi być zastąpione nowym, a w 86 proc. takich przypadków powodem jest infekcja bakteryjna właśnie.

Naukowcy z Bristolu otrzymali 25 tys. funtów nagrody z Worshipful Company of Armourers and Brasiers. - Dzięki tym pieniądzom szybciej będziemy mogli wyprodukować pierwszy kilogram Pertinaksu, bo na razie dysponujemy kilkoma gramami substancji – obiecuje dr. Michele Barbour.

źródło: University of Bristol.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zakażenia   Pertinax   chlorheksydyna  

POLECAMY W SERWISACH