• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

ZLS: coś nowego w materiałach dentystycznych

ms
17-09-2014, 14:26
ZLS: coś nowego w materiałach dentystycznych ZLS materiał przyszłości (foto: sxc.hu)
ZLS (Zirkonverstärkte Lithium-Silikat) ceramika litowo-krzemianowa wzmacniana tlenkiem cyrkonu to nowa generacja szklanej ceramiki dentystycznej o wysokiej wytrzymałości.

Cechy ZLS:
- wysoka translucencja, opalescencja, fluorescencja,
- duża wytrzymałość na zginanie,
- bardzo drobna mikrostruktura na bazie 10 proc. tlenku cyrkonu.
Dzięki włączeniu do mikrostruktury 10 proc. tlenku cyrkonu - w materiale ZLS uzyskano cztery razy mniejsze kryształy krzemianu litu. Rezultatem tego jest bardzo drobna mikrostruktura z dużym udziałem amorficznego szkła, która wykazuje wysoką wytrzymałość na zginanie.

Budowa
Materiał ten jest w zasadzie szkłem z całkowicie rozpuszczonym tlenkiem cyrkonu i kryształami krzemianu litu o rozmiarach 500 - 700 nm. Ma mikrostrukturę opartą na trzech kryształach na bazie litu: metakrzemianu litu, dwukrzemianu litu i fosforanu litu.

Wytrzymałość
Tlenek cyrkonu rozpuszczony prawie do cząsteczek atomowych nie powoduje zmącenia szkła lecz wzmacnia szklaną matrycę materiału. Wraz z kryształami ceramiki szklanej pojawia się bardzo duża wytrzymałość. Odporność na zginanie jest wyraźnie większa niż w przypadku ceramiki szklanej.

Estetyka
Zwiększona ilość szkła podnosi widocznie wrażenie estetyczne. Dzięki większej głębi opalescencja i fluorescencja są wyraźniejsze.

Oszczędność czasu
Bardzo małe kryształy ceramiki szklanej (poniżej jednego mikrona) umożliwiają szlifowanie uzupełnień w skrystalizowanych blokach koloru zęba. Dodatkowe wypalanie krystalizacyjne, jak w przypadku dwukrzemianu litu, nie jest konieczne.

Efektywność ekonomiczna
W laboratorium czy gabinecie nie są konieczne dodatkowe inwestycje w nowy sprzęt. Doskonale sprawdzają się te same piece do ceramiki i maszyny szlifujące, które używane były do tradycyjnych materiałów. ZLS nie wymaga dodatkowych inwestycji w:
- sprzęt;
- oprogramowanie;
- produkty uzupełniające.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH