• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Złamana tajemnica budowy zęba (dopiero teraz)

ms
12-06-2015, 07:56
Złamana tajemnica budowy zęba (dopiero teraz) Biostruktury przenoszą znaczące zmienne obciążenia
Inżynierowie, zajmujący się materiałoznawstwem, coraz częściej stosują elementy konstrukcyjne, które dzięki wbudowanym wewnętrznym strefom swoistego kontrolowanego zgniotu, przenoszą bez trwałych szkód znaczące obciążenia dynamiczne. Tymczasem taki mechanizm można zaobserwować również, albo przede wszystkim, w biostrukturach występujących w zębach.

Z tą obserwacją nie zawsze było tak znakomicie. Dopiero nowoczesne metody analityczne, które opracowano w Europejskim Ośrodku Synchrotronu Atomowego w Grenoble, pozwoliły precyzyjnie ustalić co dzieję się z zębami, gdy człowiek gryzie pożywienie.

Budowa zębiny, oparta m.in. na mineralnych nanocząsteczkach, zagnieżdżonych w ściśle upakowanych włóknach kolagenowych, sprawia, że w takiej strukturze propagacja zmiennych obciążeń mechanicznych jest w sposób efektywny wyciszana. Dzięki temu zęby, bez większych szkód, znoszą sekwencje zmiennych, a przy czym znaczących, obciążeń.

W chwili gdy cienkie kolagenowe włókna kurczą się, towarzyszące im mineralne cząsteczki są w coraz większym stopniu ściskane, ale jednocześnie przechwytują zdecydowaną część naprężeń, chroniąc tym samym przed uszkodzeniem delikatną strukturę miazgi.

Naukowcy analizowali również zależność właściwości mechanicznych zębiny od oddziaływania wysokiej temperatury na połączenia typu: minerały - proteiny. Okazało się, że zmiany w tego typu powiązaniach strukturalnych, zachodzące pod wpływem dostarczanego ciepła, zdecydowanie zmniejszają odporność zębiny na działanie przykładanych sił.

- Mamy przekonanie, że w niedługim czasie - niezależnie od warunków zewnętrznych - będziemy potrafili podtrzymywać subtelną równowagę skomplikowanej struktury zębiny, co może pomóc w utrzymywaniu zębów w należytej kondycji przez długie lata - zapewnia, uczestniczący w eksperymencie, dr Jean-Baptiste Forien, naukowiec z Charite Universitaetsmedizin Berlin.

Rozszyfrowywanego właśnie mechanizmu, zapewniającego zębinie elastyczność, nie posiadają materiały, z których wytwarzane są sztuczne zęby. Ta właściwość przypisana jest tylko zębom naturalnym. W przypadku oddziaływania sił mechanicznych, sztuczne materiały zachowują się pasywnie, w efekcie nie kompensują w wystarczający sposób zwiększonych naprężeń.

To się jednak może zmienić, gdyż - jak twierdzi Dr. Paul Zaslansky z Julius Wolff - Institute (Charite Universitaetsmedizin Berlin), prowadzone badania skutkować mogą opracowaniem nowej generacji ceramicznych struktur, które miałyby dużą przyszłość w stomatologii.

Eksperymenty prowadzone są w ramach unijnego projektu Biomimetic Materials Research: Functionality by Hierarchical Structuring of Materials (SPP1420).

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
miazga   dentysta   ząb   odbudowa szkliwa   zębina  

POLECAMY W SERWISACH