PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zielona herbata dobra dla zębów

en
12-06-2016, 12:28
Zielona herbata dobra dla zębów Pochwała zielonej herbaty (fot. pixabay)
Kolejna dobra wiadomość dla miłośników zielonej herbaty. Wyniki badań jednoznacznie wskazują, że napój ten ogranicza aktywność bakterii w jamie ustnej. Im więcej się jej wypija tym mniejsze zagrożenie próchnicą, chorobami przyzębia i halitozą! W dodatku jej działanie antyoksydacyjne może ograniczać ryzyko raka jamy ustnej u palaczy tytoniu.

Wszystko za sprawą polifenoli – związków o silnym działaniu antyoksydacyjnym, które jak się okazuje chronią przed wieloma chorobami jamy ustnej, a nawet ograniczają ścieranie się szkliwa. Artykuł podsumowujący wiedzę na temat skutków picia zielonej herbaty ukazał się na łamach Open Dentistry Journal.

Dobra na dziąsła
Z badań wynika, że zielona herbata poprawia stan dziąseł. Najzdrowszą jamę ustną mają osoby, które piją zieloną herbatę w trakcie posiłków i podczas przerw w pracy. Katechiny – główne polifenole znajdujące się w tej herbacie – w badaniach „in vitro” ograniczały rozwój  szkodliwych bakterii (Porphyromonas i Prevotella) przylegających do komórek błony śluzowej policzków i powodujących procesy destrukcyjne tkanek przyzębia. Gdy porównano stan jamy ustnej u 240 osób pijących czarną i zieloną herbatę okazało się, że smakosze zielonego napoju nie tylko mieli dziąsła w lepszej kondycji, ale także bardzo niewielką ilość płytki nazębnej w porównaniu do tych, którzy woleli czarną herbatę. Katechiny ograniczają bowiem przyleganie bakterii do powierzchni zębów. Co nie mniej ważne, także znacznie redukują ilość enzymów wydzielanych przez Streptococcus, które przyczyniają się do demineralizacji szkliwa.

Na halitozę
Za przykry oddech odpowiadają głównie lotne związki siarki (siarkowodór, metylomerkaptan, siarczek dimetylu). Są one rozkładane w wyniku aktywności beztlenowych gram ujemnych bakterii. Zielona herbata mająca silne działanie antybakteryjne ogranicza rozwój tych mikroorganizmów i produkcję lotnych związków siarki. Służy trochę jak dezodorant.

Na palenie papierosów
Dym tytoniowy wywołuje wiele skutków: od zwykłego zaczerwienia błony śluzowej po stany przedrakowe i nowotwory jamy ustnej. Ponadto palenie tytoniu nasila procesy chorobowe jamy ustnej, ogranicza aktywność enzymów zawartych w ślinie, które przeciwdziałają stresowi oksydacyjnemu. Nawet bardzo niewielkie ilości dymu inicjują cały łańcuch biochemicznych zmian, wywołujących przewlekłe zapalenie tkanek. Dla palaczy zielona herbata jest szczególnym dobrodziejstwem. Zmniejsza nie tylko uszkodzenia wywołane przez stres oksydacyjny, ale także łagodzi procesy zapalne w jamie ustnej.

Więcej: benthamopen.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
profilaktyka   zdrowie jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH