PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zespół bezdechu sennego uderza w leczenie implantologiczne

en
11-04-2017, 14:45
Zespół bezdechu sennego uderza w leczenie implantologiczne Leczenie implantologiczne nie przebiega dobrze u osób z bezdechem sennym (fot. pixabay)
Naukowcy znaleźli silny związek między  bezdechem sennym a komplikacjami z przyjmowaniem się implantów.

Zespół bezdechu sennego jest względnie częstą przypadłością – w czasie snu spada napięcie mięśni, co ułatwia zapadanie się, zawężanie się ścian gardła i normalne oddychanie zostanie przerwane. Zespół bezdechu sennego jest powiązany z bruksizmem. Obie przypadłości zaś towarzyszą często innym problemom zdrowotnym, jednak żadne z dotychczasowych badań nie wiązało ich z komplikacjami po leczeniu protetycznym.

Tym razem przeanalizowano przypadki 67 pacjentów leczonych w Hiszpanii, którzy mieli wszczepiane implanty. Badano częstotliwość oraz rodzaj powikłań po leczeniu.

Okazało się, że u 16 pacjentów z tej grupy pojawiły się problemy, przy tym  aż 13 spośród nich cierpiało na bezdech senny. Główne problemy, jakie odnotowano, to pękanie porcelanowych koron, poluzowanie implantu lub decementacja. Powikłania pojawiały się średnio w czasie 73 miesięcy od zabiegu wszczepienia implantu.

- Z doświadczeń dentystów wynika, że bezdech senny i choroby stomatologiczne są wzajemnie powiązane. Jednym z aspektów problemu są techniczne komplikacje jakie przytrafiają się pacjentom po leczeniu protetycznym – napisali badacze w podsumowaniu pracy.

Dobitnie dowodzą tego ich wyniki - 81 proc. pacjentów z bezdechem sennym miało problemy z implantami stomatologicznymi. Naukowcy widzą potrzebę kontynuowania badań, by wyjaśnić bardziej szczegółowo czynniki ryzyka i częstotliwość powikłań.

Praca została opublikowana na łamach periodyku Journal of Oral Implantology.

Więcej:  dentistry.co.uk

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bezdech   powikłania   leczenie protetyczne   dentysta  

POLECAMY W SERWISACH