PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Żel z komórek macierzystych poroża jelenia na owrzodzenia jamy ustnej

PAP/jsz
28-08-2014, 08:03
Żel z komórek macierzystych poroża jelenia na owrzodzenia jamy ustnej Żel z komórek macierzystych poroża jelenia - czy okaże się skuteczny w walce z owrzodzeniami jamy ustnej? (fot. sxc.hu)
Za mniej więcej 29 miesięcy naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zaprezentują światu żel regeneracyjny stworzony w oparciu o komórki macierzyste z poroża jelenia. Produkt ma ponoć sprawdzić się w stomatologii.
Prace nad żelem, który oprócz w stomatologii, ma być wykorzystywany także przez dermatologów czy okulistów, możliwe są dzięki uczestnictwu uczelni w pilotażowym programie Demonstrator+, prowadzonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Naukowcy z Wrocławia otrzymali na realizację projektu 64 mln złotych. Za te pieniądze, w ciągu 29 miesięcy muszą opracować cztery wyroby medyczne, które mają być wdrożone do produkcji.

Zadanie sprowadza się odpowiedniego oczyszczenia tzw. homogenatu komórek macierzystych z poroża jelenia i ich rozmiksowania. Następnie naukowcy badają surowiec m.in. pod względem farmakologicznym, toksykologicznym, przeciwnowotworowym i pod kątem tolerancji ogólnej.

Jak wyjaśnia PAP, prof. Józef Nicpoń, kierownik przedsięwzięcia, żelami będzie można regenerować np. skórę uszkodzoną odleżynami, żylakami czy łuszczycą. W stomatologii znajdą zastosowanie w leczeniu owrzodzeń jamy ustnej.

Warto przypomnieć, że poroże jelenia jest najszybciej rosnącą tkanką w świecie zwierząt, która w początkowej fazie wzrostu powiększa się nawet o dwa centymetry na dobę. Tkanka ma świetne zdolności regeneracyjne.Porożu już w starożytności przypisywano lecznicze działanie i wykorzystywano na różne sposoby np. sproszkowane rogi znane są w medycynie ludowej, jako środek poprawiający potencję.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH