PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Żel z amelogeniną odwraca wczesne zmiany próchnicowe

kan
29-06-2016, 13:33
Żel z amelogeniną odwraca wczesne zmiany próchnicowe Nowa metoda leczenia próchnicy już wkrótce (ft. freedigitalphotos)
Prof. Janet Moradian-Oldak z University of Southern California opracowuje metodę odtwarzania szkliwa zębów. To trudne zadanie, wszak szkliwo nie jest żywą tkanką.

Prace, o których już pisaliśmy na łamach infoDENT24.pl,  koncentrują się na enzymie enemelizynie (MMP-20), który występuje tylko w zębach i bierze udział w formowaniu kryształów szkliwa. MMP-20 tnie białka podczas procesu krystalizacji. Wraz z innymi enzymami umożliwia lepszą mineralizację, dzięki której szkliwo jest najtwardszą tkanką w ludzkim organizmie.

W wyniku prac badawczych powstał żel zawierający amelogeninę, który odwraca w 70 proc. wczesne zmiany próchnicowe odtwarzając zniszczoną warstwę szkliwa. W przyszłości będzie można stosować w nocy paski nasączone żelem i w ten sposób leczyć nadwrażliwość zębów i próchnicę. Obecnie dostępne pasty do zębów jedynie przyspieszają remineralizację szkliwa w miejscach, gdzie próchnica dopiero się zaczyna, nie są więc prawdziwym rozwiązaniem problemu.

Żel ma działać intensywniej - wypełniać dziury i pęknięcia. Wstępne wyniki badań nad jego skutecznością są bardzo obiecujące. Żel będzie przynosił ulgę także osobom cierpiącym na bruksizm, recesję dziąseł, czy zanikanie szkliwa.

Więcej: teethremoval.com

Czytaj także:
Restytucja szkliwa puka do drzwi gabinetów stomatologicznych

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH