PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Żel w prosty sposób odtworzy, zniszczoną próchnicą, powierzchnię szkliwa?

en
09-12-2016, 09:00
Żel w prosty sposób odtworzy, zniszczoną próchnicą, powierzchnię szkliwa? Próchnica jest nadal głównym wyzwaniem dla dentystów (fot. Wikipedia)
Trwają poszukiwania metody, która zastąpiłaby tradycyjne opracowywanie i wypełnianie ubytków. I jak się okazuje całkiem owocne. Amerykański startup Auxomel chce wprowadzić na rynek żel, który będzie odtwarzał zniszczoną powierzchnię szkliwa i spowalniał proces próchnicotwórczy.

Kaushik Mukherjee, naukowiec z Ostrow School of Dentistry’s Center for Craniofacial Molecular Biology i członek zespołu Auxomel opowiedział o swoim, być może przełomowym wynalazku, portalowi Dentistry Today.

DT: Szkliwo przecież nie "odrasta"
Kaushik Mukherjee: Szkliwo nie regeneruje się po ataku bakterii próchnicotwórczych, a więc rzeczywiście dochodzi do stanu nieodwracalnego zniszczenia tkanki. Dlatego innowacyjne podejście do problemu, czyli odtwarzanie powierzchni szkliwa na ubytkach, to nie tylko postęp w rozwoju materiałów stomatologicznych, ale także istotne ograniczanie próchnicy.

Więc jak nowy żel rozwiązuje problem próchnicy?
Opracowaliśmy białko w formie żelu, bardzo podobne do amelogeniny – peptydu, który bierze udział w tworzeniu szkliwa. Nakładamy go na miejsce, w którym doszło do ubytku. Żel „przechwytuje” jony wapnia i fosforu ze śliny i tworzy zmineralizowaną warstwę, która jest w 80 proc. tak twarda jak naturalne szkliwo. Ponadto białko wnika do mikroporów w powierzchni zęba, tworzących się pod wpływem kwasów produkowanych przez bakterie i uzupełnia utracone związki mineralne. Stosowanie naszego produktu nie powoduje bólu, jest nieinwazyjne, szybkie, odtwarza zniszczoną przez chorobę tkankę, nadaje jej wytrzymałość mechaniczną. Obecnie inne zapobiegawcze metody, jak fluor w różnych formach, rutynowo stosowane od kilkudziesięciu lat, są nieskuteczne w leczeniu pacjentów zagrożonych wysokim ryzykiem próchnicy

W jaki sposób wpadliście na pomysł takiego rozwiązania?
Amelogenina jest głównym białkiem w matrycy szkliwa, gra kluczową rolę w regulacji wzrostu jego kryształów.
Wstępny projekt został zainicjowany przez prof. Janet Moradian-Oldak i dr Qichao Ruan, z University of South California. Opracowali oni hydrożel zawierający amelogeninę i chitozan, który miał leczyć sztucznie wywoływaną próchnicę w zębach trzonowych. Współpracę z prof. Oldak rozpocząłem w 2014 r. Zaprojektowaliśmy dwa mniejsze białka, które miałyby pełnić podobną funkcję do amelogeniny. Naszym celem było porównanie procesu mineralizacji z wykorzystaniem syntetycznych peptydów i ich naturalnych odpowiedników.

Jak przebiegało opracowanie nowatorskiego żelu?
Zaczęliśmy od stworzenia hydrożelu z amelogeniną i chitozanem. Następnie optymalizowaliśmy protokół leczenia, testując różne parametry naszego środka. Na przykład stężenie białka i lepkość żelu. Badaliśmy jak hydrożel stymuluje wzrost syntetycznego szkliwa na zębach poza organizmem, a więc zanurzonym w sztucznej ślinie i w różnych warunkach - po to, by ocenić strukturę, przywieranie i mechaniczne własności nowo utworzonej substancji. Bazując na tych doświadczeniach zaprojektowaliśmy mniejszą cząsteczkę białka na potrzeby zastosowań klinicznych.

POLECAMY W SERWISACH