PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Żel na implanty, jak miód na serce

ms
09-04-2014, 14:33
Żel na implanty, jak miód na serce Żel na implanty, jak miód na serce (źródło: Wikipedia na zdjęciu Uppsala University)
Grupa naukowców z Uppsala University w Szwecji opracowała formułę żelu, który powinien zminimalizować ryzyko odrzucenia implantu przez organizm pacjenta.

Żel aplikowany jest na powierzchnię implantu stykającą się z tkanką kostną.

Substancja ta ma dodatkową cechę, dzięki której zwiększony jest poziom zespolenia implantu z kością. Opracowana przez naukowców z Uppsala University, oparta jest na cząsteczkach zmodyfikowanego hialuronianu. Związek ten jest wielkocząsteczkowym polisacharydem o strukturze liniowej, składający się z reszt kwasu D-glukuronowego i N-acetylo D-glukozaminy.

Hialuronian odpowiada za utrzymanie prawidłowego nawodnienia i napięcia tkanki. Ma on cechy występujące w procesach: rozwoju embrionalnego, gojenia ran i zmniejszania stanów zapalnych.

Obecnie naukowcy z Uppsala University prowadzą wspólnie ze specjalistami ze Swedish Agricultural University w Uppsali prace poprzedzające fazę kliniczną badań. Doświadczenia polegają na wszczepianiu królikom tytanowych implantów pokrytych żelem na bazie hialuronianu.

Rozprawa naukowa na temat pracy naukowców z Uppsala University opublikowana została w jednym z ostatnich wydań Advanced Engineering Materials.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
implanty   Uppsala University   Hialuronian  

POLECAMY W SERWISACH