PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zęby z nanokryształów

17-10-2012, 05:34
Nowy materiał w stomatologii? (foto: sxc.hu)
Nowy materiał w stomatologii? (foto: sxc.hu)
Pierwsze testy, oceniające właściwości nowego włókna szklano ceramicznego o strukturze nanokryształów, wypadły niezwykle pomyślnie - twierdzi specjalista z zakresu chemii nieorganicznej prof. Christian Rüssel z Friedrich Schiller University Jena, a dokładniej z Otto Schott Institute for Glass Chemistry. Zapewnia on, że materiał szklano ceramiczny ma pięciokrotnie większą trwałość niż tradycyjnie materiały zazwyczaj stosowane do wytwarzania protez, dlatego ma on pewną przyszłość w branży stomatologicznej.

W zasadzie to cechy optyczne nowego materiału sprawiły, że Christian Rüssel zdecydował się, aby go wykorzystać w branży dentystycznej. Półprzezroczyste ceramiczne szkliwo w świetle widzialnym charakteryzuje się bowiem podobnymi właściwościami kolorystycznymi jak naturalny ząb.

Włókna szklano-ceramiczne powstają w ściśle określonym reżimie technologicznym. W pierwszej kolejności materiał wyjściowy jest topiony w temp. 1,5 tys. st. Cel., później schładzany i rozdrabniany. Następnie włókna są po raz kolejny doprowadzane do stanu płynnego. Ostatecznie nanokryształy stopniowo podgrzewa się do temperatury ok. 1 tys. st. Cel.

Proces ten (podobny stosowany jest w obróbce cieplnej w branży metalurgicznej) zapewnia strukturę o wyjątkowej trwałości. Wynika ona z budowy nanokryształów o dość jednolitych wymiarach, rzędu 100 nanometrów. To właśnie ta mikroskopijnych rozmiarów struktura zapewnia jeszcze jeden pożądany efekt - nie powoduje dyspersji światła, a w związku z tym otrzymany materiał wygląda niczym naturalny ząb zapewnia Christian Rüssel.

Ten specyficzny materiał nie został jednak jeszcze wprowadzony do praktyki dentystycznej, gdyż jego właściwości trzeba dokładnie sprawdzić. Na razie nowy typ włókna używany jest przy produkcji odpornych na pęknięcia twardych dysków w komputerach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   nanokryształy   Techniki pozamedyczne  

POLECAMY W SERWISACH