PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zęby wskazują na autyzm

kan
02-05-2016, 11:55
Zęby wskazują na autyzm Autyzm ma początki jeszcze w życiu płodowym (fot. pixabay)

Trwa projekt badawczy poszukujący przyczyn autyzmu. W badaniach kluczową rolę odgrywają mleczne zęby dzieci.

Naukowcy ze School of Medicine, University of Texas Health Science Center w Stanach Zjednoczonych proszą o ofiarowywanie dziecięcych zębów. Celem jest porównanie zębów dzieci chorych na autyzm i dzieci zdrowych.

Według najnowszej wiedzy, autyzm jest powiązany z występowaniem pewnych genów i z narażeniem na toksyczne substancje. Jednak konkretna przyczyna tego zaburzenia nie jest znana. Schorzenie jest nieuleczalne.

Mleczne zęby zaczynają się rozwijać jeszcze w macicy. Substancje, które już wtedy są wbudowywane w ząb pozostają w nim na zawsze. Mleczaki są więc niczym słoje w drzewie – wiernym zapisem związków chemicznych na jakie dziecko było eksponowane od najwcześniejszego okresu rozwoju. Naukowcy, prowadzący badania, zidentyfikowali już leki, pestycydy, środki zmniejszające palność plastiku i wiele innych toksycznych substancji w zębach dzieci autystycznych. Mają nadzieję, że porównując skład zębów dzieci chorych i dzieci zdrowych wytypują te, które w największym stopniu mogą wpływać na powstawanie autyzmu.

Z danych Centers for Disease Control and Prevention  autyzm jest rozpoznawany u jednego na 68 dzieci.

Więcej: dentistrytoday.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
badania naukowe   zęby mleczne  

POLECAMY W SERWISACH