PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zęby wskażą na Parkinsona i Alzheimera

ms
29-07-2015, 09:10
Zęby wskażą na Parkinsona i Alzheimera Choroby czytane z zębów (foto: pixabay)
Diagnoza zębów w młodym wieku może wskazać na podwyższone ryzyko pojawienia się w dalekiej przyszłości choroby Parkinsona lub Alzheimera – twierdzą naukowcy z Icahn School of Medicine (Nowy Jork)

- Zęby są jak słoje drzewa, które wiele mówią nie tylko o jego wieku, ale o warunkach wzrostu – uważa prof. Manish Arora z Preventive Medicine and Dentistry w Icahn School of Medicine.

- Z zębów możemy odczytać m.in. kiedy człowiek narażony był w sposób szczególny na ekspozycję szkodliwych związków i pierwiastków – dodaje prof. Manish Arora.

To ważne, gdyż w ten sposób można określić czynniki ryzyka, związane ze zwiększonym  niebezpieczeństwem zapadnięcia na ciężkie neurologiczne schorzenia typu choroba Parkinsona lub Alzheimera.

Nie koniec na tym. Dzięki badaniu zębów większych grup ludności, z dużym prawdopodobieństwem można określić rejony globu, w których stężenie niebezpiecznych pierwiastków jest szczególnie wysokie. infoDENT24.pl opisywał już udane eksperymenty, polegające na próbach określenia z zębów rejonu świata, w którym badane osoby wzrastały (chodzi o rodzaj pierwiastków absorbowanych przez zęby z otoczenia).

Jak wiadomo, odpowiedni poziom żelaza stanowi konieczny warunek prawidłowych procesów przebiegających między neuronami a synapsami. Pierwiastek ten w nadmiarze może być jednak toksyczny dla komórek. Żelazo pochodzenia wewnętrznego uwalniane jest pod wpływem szkodliwego działania polichlorowanych bifenyli. Przyczynia się ono do niszczenia komórek nerwowych i podwyższenia ryzyka wystąpienia choroby Parkinsona.

Przez wiele lat zalecenia komitetów naukowych wskazywały na konieczność wzbogacania diety małych dzieci o żelazo. European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition zerwało z tymi wskazaniami, argumentując, że dzieci w krajach rozwiniętych nie cierpią na niedobór żelaza w organizmie i nie ma potrzeby jego podawania.

Naukowcy sugerują, że zbyt duże dawki żelaza, a u niektórych ludzi nawet te zalecane, doprowadzić mogą do poważnych schorzeń neurologicznych uwidocznionych w starszym wieku. W ich przekonaniu stan zagrożenia można wyczytać z zębów. 

W rozwoju takich schorzeń, jak choroba Parkinsona lub Alzheimera, czynnikami ryzyka, oprócz żelaza, są m.in.: pestycydy, mangan, ołów, polichlorowane bifenyle, rozpuszczalniki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
badania naukowe   choroby przyzębia  

POLECAMY W SERWISACH