• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zęby w poznawaniu autyzmu

ms
29-01-2015, 13:54
Zęby w poznawaniu autyzmu Mleczaki infomują o autyzmie (foto: freedigitalphotos)
Czynniki genetyczne, istotne w etiologii autyzmu, nie są dotychczas należycie rozpoznane, rzec by można, że to dopiero początek żmudnej drogi. Naukowcy z University of California uważają, iż w rozpoznaniu przyczyn choroby dużą rolę mogą odegrać zęby małych dzieci.

Pomocnym w analizie istoty schorzenia, jego przebiegu - i co ważniejsze - w podejmowaniu decyzji o sposobie leczenia, jest materiał genetyczny pobrany od pacjenta. Zwykle są to małe dzieci. Dla nich wizyta w gabinecie lekarskim, połączona z badaniami, w tym z biopsją oraz pobraniem krwi, jest wydarzeniem niezwykle stresującym. Tego obciążenia można uniknąć - twierdzi prof. Alysson Muotri, University of California pediatria i specjalista z zakresu medycyny molekularnej.

Zespół naukowców, pracujących pod kierunkiem prof. Alysson Muotri, uczestniczy w programie badawczym obejmującym 3,5 tys. rodzin. Rodzice małych dzieci zobligowani są do zachowania i wysłania do naukowej analizy jeden z mleczaków swoich pociech (oczywiście w momencie gdy taka procedura będzie możliwa do zrealizowania). W ten sposób do zespołu prof. Alysson Muotri trafiło już 300 zębów kilkulatków.

Analiza genetyczna zebranego materiału - póki co - przynosi więcej znaków zapytania niż systematyzujących rzeczywistość odpowiedzi. Autyzm , chociaż uznawany za chorobę o podłożu genetycznym, nie jest prosty do diagnostyki. Dotychczas wyodrębniono ponad 200 genów odpowiedzialnych za rozwój choroby. Żadna z aberracji nie odpowiada jednak za większość przypadki autyzmu.

Dotychczas tylko dla ok. 10 proc. osób ze zdiagnozowanym autyzmem można podać w sposób precyzyjny przyczyny genetyczne schorzenia. W pozostałych przypadkach geneza autyzmu pozostaje nieznana. To może się zmienić, gdyż zespół prof. Alysson Muotri znajduje nowe korelacje pomiędzy zmianami genetycznymi a objawami towarzyszącymi autyzmowi. Takim kandydatem do głębokiej analizy jest np. nie podejrzewany dotychczas o wywoływanie zmian chorobowych gen TRPC6.

Naukowcy zauważyli już, że u 10 na 1041 osób z autyzmem zidentyfikowano niekorzystne mutacje TRPC6. To dużo, w porównaniu z czterema osobami spośród 2872 uczestników eksperymentu, u których objawów choroby nie zauważono. To jednak wciąż za mało, aby ta konkretna aberracja genetyczna niosła jasną odpowiedź na pytanie o genetyczne podłoże autyzmu. Tym bardziej, że na przebieg choroby, a nawet jej ujawnienie się, bądź nie - wpływ mają m.in.: stres oksydacyjny, niedotlenienie okołoporodowe, infekcje, a także czynniki środowiskowe.

Źródło: sfari.org

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
badania naukowe   analizy   próchnica dzieci   zęby mleczne  

POLECAMY W SERWISACH