PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Zęby starte i co dalej?

en
08-02-2018, 09:29
Zęby starte i co dalej? Naukowcy uzyskali dobre wyniki leczenia niepróchnicowej utraty twardych tkanek zęba (fot. pixabay)
Utrata twardych tkanek z czasem prowadzi do wielu powikłań - nadwrażliwości zębiny, zapalenia miazgi, a nawet jej martwicy. Ponadto może powodować zmiany w wysokości zwarcia, co zakłóca funkcjonowanie całego narządu żucia, a z czasem także na estetykę uśmiechu.

Niepróchnicowa utrata twardych tkanek zęba jest procesem przewlekłym. W wielu przypadkach zmiany zachodzą powoli, nie powodując przy tym dolegliwości bólowych i dopiero gdy stopień zniszczenia staje się zbyt duży, pacjenci podejmują leczenie.

Niestety możliwości odtworzenia zniszczonych zębów są ograniczone. Najnowsze badanie dowodzi, że odbudowywanie zęba z wykorzystaniem żywicy kompozytowej daje dobre wyniki.

W badaniu wykonanym przez  dr Basa Loomansa z Radboud Institute for Health Sciences w Nijmegen, w Holandii analizowano skuteczność odtwarzania zniszczonej powierzchni zębów z niepróchnicowymi ubytkami (mechanicznymi lub chemicznymi) o głębokości przekraczającej 2 mm. Wyniki pracy ukazały się w czasopiśmie Journal of Dentistry.

Okazuje się, że leczenie polegające na zwiększeniu wysokości okluzyjnej zębów może te problemy rozwiązać. Jednak do tej pory bardzo niewiele badań oceniało trwałość takiego leczenia.

Na potrzeby badania wybrano 34 dorosłych pacjentów z poważnie zniszczonym przez erozję uzębieniem.  Warunkiem dyskwalifikującym była paradontoza, zaburzenia stawu skroniowo -żuchwowego i zaawansowane ubytki próchnicowe.

W sumie u 34 pacjentów w 900 zębach wykonano  1 256 procedur wypełniania ubytków kompozytem. Najczęściej przeprowadzono  odbudowę zębów przednich (687), zębów przedtrzonowych (324). Najmniej zabiegów odtwarzania przeprowadzono na zębach trzonowych (245). Wysokość okluzyjną zębów zwiększono średnio o 1.3 mm.

Skuteczność leczenia obserwowano przez 3,5 roku oceniając je w trzech kategoriach jako udane, nieudane lub "utrzymujące się".

Udane wypełnienia nie wymagały uzupełnień w okresie obserwacji, nieudane wypełnienia wymagały uzupełnień w ciągu 3,5 roku, utrzymujące się wypełnienia wymagały nieznacznych uzupełnień, takich jak przy niewielkich pęknięciach czy zmianach próchnicowych, ale nie podczas prowadzenia badania.

Stwierdzono, że 95 proc. wypełnień z żywicy kompozytowej było udanych natomiast  99.3 proc. przetrwało cały okres prowadzenia badania. 

Odbudowy na zębach trzonowych jednak w znacząco większym stopniu były nieudane niż w zębach przednich i przedtrzonowych. Ponadto odbudowy zębów przednich, które przeprowadzono w ciągu dwóch wizyt, częściej mogły wypadać niż te, które ukończono w trakcie jednej wizyty.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
odbudowa szkliwa   badania naukowe   dentysta  

POLECAMY W SERWISACH