PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zęby obowiązkowo do banku komórek macierzystych

ms
28-12-2015, 10:37
Zęby obowiązkowo do banku komórek macierzystych Zęby cennym źródłem komórek macierzystych (foto; pixabay)
Oddawanie zębów mlecznych do banku komórek macierzystych nie jest jeszcze w USA powszechnie obowiązującą zasadą, ale coraz bardziej popularnym zwyczajnym – już tak.

W laboratorium Provia każdego dnia przyjmowane są zęby mleczne dzieci, a także mądrości dorosłych - w celu wyodrębnienia z nich komórek macierzystych. Taka procedura kosztuje 1,7 tys. USD. To nie wszystkie koszty. Roczne magazynowanie komórek macierzystych w warunkach, które umożliwiają ich wykorzystanie - w razie takiej potrzeby - jest już mniej kosztowane, bo cena wynosi 120 USD. Utrzymywanie zestawu komórek macierzystych (z zasady przez kilkadziesiąt lat) to już wydatek kilku tysięcy dolarów.

- Zęby mleczne i mądrości są najlepszym materiałem źródłowym komórek macierzystych – zapewnia przedstawicielka laboratorium Provia, Carolyn Russell.

Naukowcy już nieraz udowodnili, że komórki macierzyste są niezastąpione w ratowaniu zdrowia i życia człowieka. Struktury takie mogą odwrócić procesy, które bez komórek macierzystych powodują poważne destrukcje w organizmie człowieka.

Edyta Gromotowicz pośpieszyła do banku Provia z mleczakiem siedmioletniej córki. Zrobiła to w przeświadczeniu, że to najlepszy prezent dla dziecka, jaki mogą jej dać zapobiegliwi i kochający rodzice.

Jessica Kugler pokonała raka kręgosłupa. Teraz bez zastanowienia przekazała ząb mądrości do laboratorium, jak mówi – na wszelki wypadek.

Chirurg stomatologiczny Robert Wolf rekomenduje każdemu, kto może sobie na to pozwolić,  zdeponowanie zębów w magazynie komórek macierzystych.

Na terenie USA działa osiem ośrodków przyjmujących zęby, w celu wyodrębnienia z nich komórek macierzystych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH