• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zęby - najlepsze antidotum na wstrząsy i drgania

ms
10-10-2017, 12:06
Zęby - najlepsze antidotum na wstrząsy i drgania Sztuczny ząb nieoceniony dla cywilizacji technicznej (foto: pixabay)
Wstrząsy i wibracje są problemem dla wielu delikatnych podzespołów elektronicznych pracujących w ekstremalnych warunkach. Jaką powinny mieć strukturę ich obudowy i elementy mocujące, aby przezwyciężyć problemy? Strukturę zęba!

Nadwyraz frapujące dla naukowców okazało się szkliwo - najtwardsza tkanka organizmu człowieka o szczelnej strukturze pryzmatów. Ważne, że szkliwo znakomicie pełni funkcję ochronną przed zmiennymi czynnikami termicznymi i chemicznymi. To co szczególnie zainspirowało specjalistów z University of Michigan to odporność mechaniczna zęba, nieoceniona przy odgryzaniu i żuciu pokarmu.

Naukowcy przebadali wiele twardych struktur żywych organizmów - kości, chitynowe skorupy. Najwięcej uwagi poświęcili jednak zębom, począwszy od tych należących do dinozaurów, a skończywszy  na współcześnie żyjących morsach, rekinach i oczywiście zębach ludzkich.

Komputerowy model sztucznego szkliwa opracowali naukowcy z Michigan Technological University oraz z Illinois Applied Research Institute.

Na podstawie tych analiz zaczęto tworzyć sztuczną strukturę. Przebadano zasadnicze elementy charakteryzujące budowę szkliwa. Na wzór naturalnych zębów naukowcy skonstruowali ceramiczną sieć zbliżoną do struktury kryształu precyzyjnie uzupełnioną matrycą zbudowaną na bazie cząsteczek protein.

Sztuczny ząb tworzony był krok po kroku poprzez obudowywanie rurkowych nanostruktur cząsteczkami tlenku cynku. Do tego dołączono ultracienkie powierzchnie zbudowane z polimerów (40 warstw). Tak powstałą strukturę odwirowywano i wypiekano m.in. w celu dokładnego wysuszenia. Z pozoru nie są to operacje nazbyt skomplikowane. Pamiętać należy jednak o tym, że pojedyncza warstwa ma grubość jednej tysięcznej milimetra. Tego typu zabiegi multiplikowano (co najmniej dwudziestokrotnie) i dopiero wówczas rozpoczynano badania fizyko-chemiczne pojedynczego elementu sztucznego zęba.

Prace wciąż trwają, ale zaangażowane w nie osoby twierdzą, że cel jest bliski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
szkliwo  

POLECAMY W SERWISACH