• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zęby na sensorach

js
22-01-2016, 12:10
Zęby na sensorach Sensory ukryte w zębach
Zaczęło się od analizy przyczyn i efektywnego leczenia bruksizmu. Przyczółek został  z czasem poszerzony. Obecnie, ulokowane w zębach miniaturowe czujniki odgrywają coraz większą rolę.

Naukowcy z University of Florida swego czasu skonstruowali specyficzny rodzaj ochraniaczy na zęby, dzięki któremu precyzyjnie można określić charakter schorzenia uwidaczniającego się „zgrzytaniem” zębami.

Czujniki sensoryczne rejestrują wiele parametrów siły, z którą jedne zęby naciskają na inne. Mierzone są m.in.: wielkość naprężeń, wektorowy rozkład siły, jej częstotliwość oraz występująca charakterystyka w czasie.

Oczywiście raz obranym kierunkiem naukowych badań podążają inni. Specjaliści z National Taiwan University skonstruowali sensor, który ze względu na miniaturowe wymiary, może bez trudu umiejscowiony być w plombie. W tym przypadku gabaryty, chociaż ważne, wcale nie są najważniejsze, gdyż strategiczne znaczenie odgrywają funkcje, które pełnią czujniki -  a możliwości mają szerokie. Dane są przesyłane on line za pośrednictwem techniki Bluetooth i przetwarzane przy pomocy aplikacji wgrywanych na smartfony. Jakiego typu są to informacje? Począwszy od tego kiedy jemy, co jemy, kiedy i co pijemy, kiedy palimy papierosy, poprzez to kiedy i w jaki sposób kaszlemy, a skończywszy na analizie charakterystyki mowy, a nawet na mierzeniu sposobu w jaki oddychamy.

Zęby w technikach sensorycznych odgrywać mogą jeszcze jedną, ważną rolę. Potrafią zasilić mikroczujniki, których coraz więcej w ciele i na ciele człowieka. Generowanie energii  następuje podczas jedzenia, a dokładniej gryzienia pokarmów.

Czytaj także: infodent24.pl
Więcej: universityherald.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bruksizm   badania naukowe   badania nad oddechem  

POLECAMY W SERWISACH