PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zęby mówią o nas

kan
16-01-2017, 12:12
Zęby mówią o nas W zębach zapisany jest tryb życia, wzrost, wiek, dieta (fot. pixabay)
Tak dziwnych rzeczy, jak obecnie, ludzie nigdy z zębami nie robili. Co przyszły antropolog wyczyta z zębów współcześnie żyjących ludzi, zastanawia się w książce - What Teeth Reveal About Human Evolution (Co zęby zdradzają na temat ewolucji człowieka) - Debbie Guatelli-Steinberg, profesor antropologii na Ohio State University.

- Mamy zęby przystosowane do jedzenia zupełnie innych pokarmów niż te dominujące w naszej diecie, a w każdym razie w diecie społeczeństw rozwiniętych – mówi prof. Guatelli-Steinberg. Kiedyś człowiek spędzał 99 proc. czasu na jedzeniu tego, co znalazł lub upolował. Obecne miękkie pokarmy, przetworzone i bogate w cukier, w niczym nie przypominają tej żywności, do której zostaliśmy przystosowani.

Nie powinno więc dziwić, że mieszkaniec Rzeszowa będzie miał zęby o wiele bardziej zniszczone przez próchnicę i o wiele więcej nagromadzonego kamienia nazębnego niż dawny mieszkaniec afrykańskiej sawanny. Na domiar złego powszechne są teraz także wady zgryzu, które wymagają leczenia ortodontycznego. To również znak czasu, będący konsekwencją zmian w diecie. Miękki pokarm nie stymuluje szczęk do wzrostu i zęby, szczególnie ósemki, często są zatrzymane. Problem z zatrzymanymi ósemkami występuje obecnie dziesięciokrotnie częściej niż w czasach przed rewolucją przemysłową.

Zęby są najlepiej zachowanym fragmentem skamieniałego szkieletu. Niewielkie i mocno zmineralizowane nie podlegają rozkładowi, stąd zachowują wiele oryginalnych właściwości, takich jak skład chemiczny. Wzrost zęba hamuje stres, głód lub choroba. Zużycie szkliwa na powierzchniach żujących zdradza dietę, podobnie jak izotopy pierwiastków wbudowane w zęby.

 W 2004 r.  prof. Guatelli-Steinberg badała, wykorzystując mikroskop elektronowy, zęby Neandertalczyków i współczesnych Inuitów – mieszkańców dalekiej północy. Analizowała poziome linie i szczeliny w szkliwie, które świadczą o oddziaływaniu stresu. Wyniki ujawniają, że życie Neandertalczyków nie odbiegało pod tym względem od życia Eskimosów.  Badaczka doskonali metody analizy  - ostatnio opracowała metodę radiologicznej synchotronowej mikrotomografii, która pozwala badać wnętrze zęba bez przecinania go. Może dzięki niej określić precyzyjnie przerwy we wzroście zęba, nawet trwające tylko kilka dni.

Niezależnie jednak od metod badawczych, którymi będą się posługiwać przyszli antropolodzy, ciekawe co wywnioskują na temat współczesnych ludzi, którzy pokrywają zęby złotem i biżuterią nazębną, spiłowują, przedłużają i masowo je wyrywają.

Więcej: sciencedaily.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
biżuteria nazębna   dieta   zęby  

POLECAMY W SERWISACH