PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zęby mleczne z dala od borowania

25-09-2012, 06:15
Zalety i wady techniki blokowania postępu próchnicy w zębach mlecznych, opracowanej w Aberdeenshire dentist Norna (CORR) Hall, oceniana jest właśnie w ramach programu badawczego finansowanego przez brytyjski National Institute for Health Research.

Dzięki środkom NHS (3 mln GBP) opiekunom 1,5 tys. dzieci odwiedzających 50 gabinetów dentystycznych w północnej Anglii, Szkocji i Walii, zaproponowano zrezygnowanie z tradycyjnego borowania zębów i zastąpienie go uszczelniającymi koronami. Zablokowanie dostępu tlenu ma skutecznie spowolnić, o ile nie zlikwidować procesy próchnicze.

O ile osiągnięte rezultaty będą satysfakcjonujące, metoda walki z próchnicą u dzieci, zwana Hall, będzie rekomendowana w Wielkiej Brytanii zapowiada prof. Jimmy Steele z National Institute for Health Research.

Czy uszczelnianie miejsc zaatakowanych próchnicą będą metodą alternatywną do borowania zębów mlecznych? Próby wprowadzenia tego typu technik trwają bez mała już od 30 lat, ale dopiero ostatnie dokonania przynoszą nadzieję na zakończenie etapu prób i wdrożenie konkretnego rozwiązania do praktyki dentystycznej.

Część specjalistów sceptycznie odnosi się do Hall techniki, która przecież bardziej trzyma próchnicę w szachu niż skutecznie usuwa ją z uzębienia.

Jedno jest pewne, dzieci wolą nową technikę zaopatrywania ich zębów. Trwający dwa lata program pilotażowy pokazał, że wszyscy mali uczestnicy woleli od borowania opatrunki uszczelniające (132 dzieci w wieku pomiędzy trzy a dziesięć lat).

Oczywiście trzeba pamiętać, że póki co Hall mógłby być stosowany tylko w przypadku zębów mlecznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH