• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zęby kałamarnic inspiracją dla twórców być może nowej generacji implantów

ms
15-10-2015, 11:06
Zęby kałamarnic inspiracją dla twórców być może nowej generacji implantów Regeneracja materiałów, które mogą być wykorzystywane w implantach
Międzynarodowa grupa naukowców, koordynowana przez specjalistów z Uniwersytetu Pensylwanii, opracowała materiał, który ma zdolności do samoregeneracji.

Badania naukowe zainspirowane zostały wyjątkowo mocnymi zębami kałamarnic wzmacniającymi brzegi jej ramion. Ostre zęby mięczaka w środowisku wodnym mają niezwykłe zdolności do odbudowy zniszczonych struktur.

Wyprodukowanie materiału nowej generacji możliwe było dzięki zidentyfikowaniu genu „samoregeneracji”, który  w określonych warunkach aktywuje proteiny inicjujące procesy scalania przerwanych struktur.

Mechanizm sanacji jest kilkuetapowy. Proces zaczyna się od działania protein połączonych z rozpuszczalnikiem. Po jego wyparowaniu w miejscu łączenia przerwanych struktur powstaje materiał o plastycznej konsystencji. Amorficzna substancja, wykorzystująca połączenia cząsteczek białkowych, uzyskuje pierwotną twardość materiału wyjściowego dzięki działaniu aminokwasów.

W efekcie naukowych eksperymentów powstał materiał, który po zetknięciu w środowisku wodnym pierwotnie przeciętych części i po lekkim ich dociśnięciu oraz po wysuszeniu - zachowuje właściwości mechaniczne takie jakie miał przed przerwaniem struktury.

Dokonania naukowców z Uniwersytetu Pensylwanii przynosi nadzieję na kolejny przełom w implantach, także tych stosowanych w stomatologii.

Więcej:  news.psu.edu

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
implantologia   nauka   materiał kościozastępcz  

POLECAMY W SERWISACH