PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zęby dają nowe możliwości w badaniach nad autyzmem

kan
07-06-2017, 07:59
Zęby dają nowe możliwości w badaniach nad autyzmem Zęby mlecze to dla naukowców "okno na okres życia prenatalnego" (fot. pixabay)
Przeprowadzone badanie na mlecznych zębach bliźniąt autystycznych i zdrowych potwierdza powiązanie między stężeniem metali ciężkich w organizmie i autyzmem.

 

Przyczyny autyzmu nadal nie są znane, jednak naukowcy wierzą, że za to zaburzenie odpowiadają skomplikowane oddziaływania między czynnikami środowiskowymi i genami. Oddzielenie tych czynników jest dużym wyzwaniem. Najnowsze badanie, w którym do tego celu wykorzystano zęby, rozwiązuje ten problem.

Wcześniej prowadzono badania związku metali toksycznych, głównych składników pokarmowych i ryzyka zachorowania na autyzm, jednak prace te miały podstawową wadę – w mało precyzyjny sposób szacowały stężenie metali ciężkich. Na przykład oceniały ich zawartość we krwi, a samo badanie odbywało się już po zdiagnozowaniu autyzmu.   Co więcej, niektóre z tych badań nie były w stanie ocenić, na ile czynnik genetyczny mógł wpływać na wyniki.

Tymczasem metodyka najnowszego badnia była w stanie ominąć dotychczasowe ograniczenia. Analizując mleczne zęby prof. Manish Arora, dentysta z Icahn School of Medicine, Mount Sinai w Nowym Jorku miał dostęp nawet do informacji z okresu prenatalnego dzieci. Natomiast wybór bliźniąt pozwolił na oddzielenie wpływu genów i środowiska. Określenie jak wiele metali ciężkich występowało w organizmie dziecka przed i po narodzinach umożliwiło zastosowanie lasera do analizy warstw zębiny.

- Sądzimy że autyzm zaczyna się bardzo wcześnie, najprawdopodobniej jeszcze w okresie życia płodowego, a badania wskazują, że środowisko może zwiększać ryzyko zachorowania. Autyzm diagnozuje się w wieku 3-4 lat, a wtedy bardzo trudno jest stwierdzić, co oddziaływało na organizm matki, gdy była w ciąży. Analiza zębów takie badanie umożliwia – chwaliła pracę kolegów  dr Cindy Lawler, kierująca  National Institute of Environmental Health Sciences.

 Naukowcy sprawdzali zęby mleczne 32 par bliźniąt (obu dzieci) oraz 12 bliźniaków (tylko jednego dziecka). Porównywali rozwój zębów i stężenie metali w parach bliźniąt, w których tylko jedno dziecko miało autyzm, obydwoje dzieci miało to zaburzenie  i  w parach zdrowego rodzeństwa.

W parach, w których tylko jedno dziecko było autystyczne, zęby wskazywały większe różnice w stężeniu metali ciężkich. W całym okresie rozwoju dzieci z autyzmem miały wyższe stężenie ołowiu w organizmie. Przy tym największe różnice w poziomie tego metalu ciężkiego między dziećmi z autyzmem i dziećmi zdrowymi stwierdzono w okresie po porodzie. Co więcej na podstawie wysokości stężenia toksycznych metali w wieku trzech miesięcy można było przewidywać stopień autyzmu 8-10 lat później.

Z kolei poziom cynku kształtował się wg bardziej zawiłego schematu – w okresie prenatalnym dzieci dotknięte autyzmem miały niższe stężenie cynku, zaś po porodzie poziom cynku rósł i przewyższał wartości obserwowane u zdrowych dzieci. Badanie ujawniło także, że dzieci chore mają mniej magnezu niż dzieci zdrowe, zarówno w okresie prenatalnym jak postnatalnym.

Uzyskane wyniki pozwalają sformułować bardziej ogólny wniosek – najprawdopodobniej ryzyko rozwoju autyzmu kształtuje się pod wpływem albo prenatalnej ekspozycji na metale ciężkie, albo zdolności organizmu do ich  przetwarzania.

Prof. Arora nazwał swoją metodę badania zębów mlecznych „oknem na okres płodowy”, bo to bardzo obiecujące narzędzie w badaniu zarówno korzystnych jak i szkodliwych czynników środowiskowych.

Praca ukazała się w prestiżowym czasopiśmie Nature Communications.

Więcej: nature.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
badania naukowe   zęby mleczne   dentysta  

POLECAMY W SERWISACH