PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zdrowe zęby, albo zapalenie płuc?

ms
31-10-2016, 10:10
Zdrowe zęby, albo zapalenie płuc? Próchnica a zapalenie płuc (foto: pixabay)
Osoby odbywające regularne wizyty kontrolne w gabinecie dentystycznym są mniej podatne na zapalenie płuc – ocenia grupa naukowców z Virginia Commonwealth University.

Zespół badawczy z Virginia Commonwealth University przeanalizował historię schorzeń, które dotknęły  ponad 26 tys. pacjentów w okresie od 2013 r. do połowy 2016 r.

W analizowanym trzyletnim okresie 450 spośród 26,6 tys. osób przeszło przynajmniej raz zapalenie płuc. Okazało się, że częstotliwość zapadania na tę chorobę skorelowana jest z faktem kontrolowania stanu uzębienia lub może bardziej zaniedbania konieczności kontrolowania tego stanu.

Zależność ta jest wyraźna i nie można jej ignorować  uważa, kierujący pracami studialnymi prof. Michelle Doll z katedry chorób wewnętrznych Virginia Commonwealth University.

Z tego zestawienia wynika m.in., że w grupie osób, które nie chodzą do dentysty (4649 spośród poddanych analizie 26678) zdiagnozowano  135 przypadki choroby płuc. W tej grupie odsetek osób z zapaleniem płuc wynosi aż 2,90 proc.

Analizując podane w tabeli wyniki można dojść także do przekonania, że częstsze wizyty u dentysty niż raz do roku wcale nie chronią lepiej przed zapaleniem płuc niż te odbywane raz w roku.

Wyniki tego studium zaprezentowane zostały w końcu października 2016 r. podczas Infectious Diseases Society of America (IDWeek 2016) w Nowym Orleanie.0

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
profilaktyka stomatologiczna  

POLECAMY W SERWISACH