PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Zawiesina obsypana medalami

dziennikpolski24.pl/szaft
24-12-2014, 09:50
Zawiesina obsypana medalami Zawiesinę do wytwarzania kompozycji stomatologicznych będzie można zastosować do produkcji środków do higieny jamy ustnej i materiałów stomatologicznych wypełniających ubytki zębowe (fot. Fotolia/PTWP)
Zawiesina do wytwarzania kompozycji stomatologicznych, to być może najbardziej doceniony wynalazek 2014 roku na świecie. Za jej opracowanie odpowiedzialni są naukowcy z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej.

Naukowcy z Krakowa tylko w 2014 roku otrzymali 17 medali oraz osiem nagród specjalnych na międzynarodowych wystawach wynalazków m.in. w Moskwie, Seulu, Genewie, Warszawie, Norymberdze i Kunshan. Badacze zostali nagrodzeni za opracowanie różnego typu nowych nanomateriałów do wykorzystania w medycynie i przemyśle.

Wśród wyróżnionych produktów była zawiesina do wytwarzania kompozycji stomatologicznych.

- Zawiesinę do wytwarzania kompozycji stomatologicznych będzie można zastosować do produkcji środków do higieny jamy ustnej i materiałów stomatologicznych wypełniających ubytki zębowe - wyjaśnia dr hab. Marcin Banach z zespołu naukowców. - Związki chemiczne oraz nanocząstki zawarte w zawiesinie redukują płytkę nazębną, działają przeciwzapalnie i antymikrobiologiczne, zwalczają nieprzyjemny zapach i ograniczają występowanie nadwrażliwości zębów. Zastosowanie nanomateriałów w stomatologii pozwala na wzmożenie efektu biobójczego, co jest szczególnie pożądane wprzypadku higienizacji jamy ustnej - dodaje.

Więcej: dziennikpolski24.pl 

Czytaj rozmowę z Marcinem Banachem na portalu infoDENT24.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH