PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Zastrzyki bez igły

14-09-2012, 19:29
Ta wiadomość zainteresuje wszystkich pacjentów, bo ponoć wszyscy pacjenci, mniej lub bardziej boją się zastrzyków. To co wymyślili naukowcy z Seoul National University pełni wszystkie funkcje zastrzyku, ale tak naprawdę zastrzykiem nie jest, przynajmniej w tradycyjnym znaczeniu tego słowa.

W koreańskim rozwiązaniu tłokiem strzykawki jest laser pracujący w podczerwieni (Er:YAG infrared laser). Nośnikiem substancji czynnej jest strumień wody o średnicy ludzkiego włosa rozpędzony do prędkości 30 m/s. Taki wodny nabój przenika przez skórę i penetruje tkanki miękkie na głębokość kilku milimetrów. Sercem urządzenia jest laser generujący falę elektromagnetyczną o długości 2,94 nanometra. Okazuje się, że taki wymiar laserowego promienia idealnie współpracuje z cząsteczkami cieczy i pozwala na formowanie strumienia o właściwościach igły służącej do zastrzyków.

Dentystów może zainteresować informacja, że w pierwszej kolejności zostaną opracowane laserowe strzykawki do małych dawek stosowanych w znieczuleniach.

Wcześniejsze próby naukowców, którzy dążyli do stworzenia bezbolesnych zastrzyków, nie były zbyt udane, a to także dlatego, że pistolety iniekcyjne nie zapewniały wystarczającej precyzji w wykonywaniu zastrzyków. Laser pod tym względem jest perfekcyjny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   znieczulenia   bez igły   Sprzęt   Techniki pozamedyczne  

POLECAMY W SERWISACH