Zakładasz praktykę stomatologiczną? Uważaj na przepisy!

Aktualne przepisy to podstawa
Internet choć tak przydatny w wielu sprawach, ma też wady – niefachowcowi trudno zweryfikować, które z przepisów znajdowanych w sieci są aktualne. Poza tym sposób opisywania aktualnych aktów prawnych jest bardzo skomplikowany. Klienci często znajdują stare przepisy, wydane jeszcze przed 2012 r. które określają na przykład wysokość i wielkość pomieszczeń, czy sposób łączenia ścian. Obecnie te ograniczenia już nie obowiązują, decyzje tego typu podejmuje się razem z rzeczoznawcą od spraw sanitarnych.
Na przykład kiedyś lokal przeznaczony na gabinet nie mógł mieć mniejszej powierzchni niż 12 mkw. Dzisiaj to typ unitu określa wielkość wnętrza. Gabinet można urządzić nawet na 8 mkw, jeżeli unit jest dostosowany do tak małej przestrzeni i rzeczoznawca wyrazi na to zgodę.
Obecnie to typ unitu określa wielkość wnętrza przeznaczonego na gabinet stomatologiczny (fot. Maka Studio)
Poprzednio przepisy zakładały, że wentylacji mechanicznej właściwie się nie robi i aby dobrze działała wentylacja grawitacyjna potrzebna była odpowiednia wysokość lokalu. Obecnie przy zastosowaniu wentylacji mechanicznej lokal może być o wiele niższy niż kiedyś. Tymczasem stale się z tym spotykamy, że dentyści szukają pomieszczenia o wysokości 3 m. Te kwestie normalizują teraz już tylko przepisy BHP. Teoretycznie wysokość lokalu można nawet obniżyć do 2,5 m zakładając zastosowanie odpowiedniego systemu wentylacji i klimatyzacji. Tyle że ergonomia pracy stomatologa wymusza wysokość ok. 2,7 m, gdyż poza samym unitem w gabinecie instalowany bywa rentgen punktowy, czy monitory mocowane na suficie. Dlatego ta minimalna wysokość pomieszczenia zwiększa się w zależności od wyposażenia gabinetu.
Pozwolenie na budowę przy najdrobniejszej przeróbce
W starym budownictwie od mniej więcej dwóch lat istnieje obowiązek zgłoszenia przeznaczenia lokalu na usługi medyczne. A to niestety wymaga każdorazowo pozwolenia na budowę, wymóg ten jest obecnie rygorystycznie przestrzegany. Praktycznie w każdym przypadku adaptowania istniejącego lokalu trzeba wystąpić o pozwolenie na budowę. Nawet jeśli zmiany są niewielkie, na przykład w planach jest zmiana tylko jednej ściany, to nadal konieczne jest przejście całego procesu administracyjnego. Niestety uzyskanie wymaganego pozwolenia trwa minimum 65 dni.
Ponadto jeżeli upatrzony lokal znajduje się w miejscu, gdzie nie został uchwalony plan miejscowy, należy wystąpić o warunki zabudowy, które określą czy będzie można taką inwestycję przeprowadzić. Plan miejscowy nakłada również na inwestora obowiązek zapewnienia odpowiedniej liczby miejsc postojowych - dla pracowników i przyszłych pacjentów oraz wiele innych parametrów, odmiennych dla każdego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, na które należy zwrócić uwagę.
Strona: 1 z 2
- 1
- 2
- następna »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Mało rezydentur dla stomatologów, bo to sektor prywatny?
newsDENT -
Ubezpieczenie stomatologiczne dobrze robi na zdrowie?
bizDENT -
Zawód medyczny, czyli co?
lexDENT -
Bruksizm atakuje
techDENT -
Kongres Unii Stomatologii Polskiej nabiera tempa
eduDENT -
Wielkopolska: NFZ ogłasza konkurs ofert
newsDENT -
Ząb od narodzin
lifeDENT -
NRL do MZ potrzebna debata w sprawie stomatologii
newsDENT
-
Alzheimer jako periodontogenne zapalenie mózgu
techDENT -
CEM unieważnił LDEK jednej osobie
eduDENT -
Kuriozalne oskarżenia pacjenta wobec dentystki
lexDENT -
Wiosna 2019: zaledwie 60 rezydentur, które mogą zainteresować dentystów
newsDENT -
Leczenie kanałowe zęba to droga do raka!?
techDENT -
Prawo atomowe: mniejsze wymogi przy wykonywaniu zdjęć rtg wewnątrzustnych
lexDENT -
Sąd: most zamontowano na stałe zbyt pochopnie
lexDENT -
Kontrola skarbowa u dentystki, żony Sławomira Nowaka - zgodna z regułami
bizDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
asystent/ka stomatologiczna
OBORNIKI, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Wodzisław Śląski, śląskie -
lekarz dentysta
Rabka Zdrój, małopolskie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie