PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Za progiem era superwytrzymałych cementów stomatologicznych?

ms
16-11-2015, 10:47
Za progiem era superwytrzymałych cementów stomatologicznych? Mocniejsze cementy na horyzoncie (foto: pixabay)
Naukowcy z Wielkiej Brytanii określili właściwości cementów stomatologicznych na poziomie molekularnych wiązań, dzięki temu być może powstanie wkrótce nowa generacja tych materiałów.

Cement stomatologiczny stopniowo traci elastyczność w procesie twardnienia. Przemiany fizykochemiczne zachodzą etapami, a od ich tempa zależy w dużym stopniu wytrzymałość mechaniczna cementu, w efekcie zaś m.in. żywotność wypełnienia.

Strategiczny moment w tym procesie zlokalizowali naukowcy z Queen Mary University of London oraz z Aberystwyth University. Zrobili to przy pomocy generatora neutronów prędkich działającego w Science and Technology Facilities Council (STFC). Po zarejestrowaniu procesów twardnienia przeanalizowano je przy pomocy programów komputerowych wychwytujących - na poziomie molekuł - najmniejsze zmiany w strukturze materiałów.

Brytyjscy naukowcy badaniom poddawali głównie, chociaż nie tylko, cementy glasjonomerowe z natury kruche, wykorzystane najczęściej do wypełnienia zębów mlecznych i  jako podkład do odbudowy zęba pod koronę protetyczną. Cementy takie charakteryzują się dobrym przyleganiem adhezyjnym do szkliwa i zębiny, ale nie są nazbyt trwałe.

Dr Gregory Chass z QMUL School of Biological and Chemical Sciences zapewnia, że w badanych cementach dopiero po 12 godzinach od aplikacji zachodzą strategiczne procesy, od których przebiegu zależą ostateczne właściwości mechaniczne materiału. Dzięki takim ustaleniom będzie można odpowiednio modyfikować skład cementu, aby zapewnić mu optymalne - ze względu na właściwości mechaniczne – wiązanie.

Andrew Taylor, wicedyrektor STFC National Laboratories twierdzi, że rezultaty zrealizowanych badań będą wykorzystywane w innych branżach, na przykład w przemyśle farmaceutycznym do produkcji bardziej efektywnie działających leków, a nawet w lotnictwie do opracowania superwytrzymałych materiałów stosowanych przy budowie samolotów.

Wyniki naukowych prac Brytyjczyków zostały zaprezentowane w periodyku Nature Communications.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
nauka   cement   glasjonomer  

POLECAMY W SERWISACH