PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Z ust do serca: śmiercionośna bakteria zdewastowała zdrowie Kanadyjczyka

ms
26-03-2018, 10:03
Z ust do serca: śmiercionośna bakteria zdewastowała zdrowie Kanadyjczyka Efekt problemów zaczynających się w jamie ustnej
Zapalenie wsierdzia było jedną z konsekwencji zdrowotnych, jakich doświadczył 27-letni Kanadyjczyk wskutek oddziaływania na jego organizm Streptococcus salivarius - gram dodatniej, bakterii stanowiącej florę fizjologiczną jamy ustnej oraz przewodu pokarmowego.

Eksperci z University of British Columbia opisali ten przypadek w New England Journal of Medicine.

Okazuje się, że Kanadyjczyk zaczął odczuwać przykre dolegliwości, stan podgorączkowy, zmęczenie, brak apetytu, ale to dziwne zaczerwienienie na wewnętrznej stronie dłoni spowodowało, że mężczyzna po sześciu tygodniach niepokojących objawów udał się do lekarza.

Chorobowa zmiana rozrastała się błyskawicznie. Dzięki badaniom diagnostycznym lekarze orzekli, że przyczyną zła jest bakteria Streptococcus salivarius. To właśnie infekcja spowodowała uszkodzenie naczyń krwionośnych, którymi płynęła krew do ręki chorego, stąd te widoczne zmiany.

Po zastosowaniu antybiotykoterapii bezpośrednie zagrożenie życia minęło, ale skutki infekcji okazały się fatalne. W wyniku zapalenia wsierdzia, zastawka serca została uszkodzona. Niezbędna okazała się operacja. Bakterie zaatakowały także śledzionę i lewą nerkę.

Lekarze wskazują na dwie możliwe przyczyny pojawienia się tak dużych problemów zdrowotnych. Mogły to być powikłania po leczeniu stomatologicznym lub efekt kiepskiej higieny jamy ustnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bakterie   choroby jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH