PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Z testem DNA do dentysty

jsz
14-03-2014, 13:22
Z testem DNA do dentysty Z testem DNA do dentysty (foto: Fotolia)
Naukowcy z University of Adelaide School of Dentistry wskazują na geny, jako na ten czynnik informacji, który może być niezastąpiony w efektywnej profilaktyce i leczeniu uzębienia.

Dotychczas największą karierę zrobiły testy DNA „na ojcostwo". Analiza genotypu może dać odpowiedź na pytanie jak duże jest ryzyko pojawienia się choroby nowotworowej. Bliskie spojrzenie na geny pozwala dobrać optymalną chemioterapię, chociaż zastosowanie tej metody jest zbyt kosztowne, aby stała się ona standardem w leczeniu.

Naukowcy z University of Adelaide School of Dentistry od 2007 r. badali wpływ czynników środowiskowych, w powiązaniu ze zmianami genetycznymi, na stan zdrowia jamy ustnej. Prof. Toby Hughes jest przekonany, iż dzięki genetycznej analizie będzie można uniknąć wielu problemów wpływających na degradację uzębienia.

Nowa era w leczeniu stomatologicznym to jednak nie kwestia najbliższych lat. Okazuje się, że naukowcy sposób postępowania z chorobami jamy ustnej wywodzą, zarówno od teorii genetycznych, jak i epigenetycznych, a to dowodzi, iż inżynieria genetyczna w gabinecie dentystycznym wciąż nie jest jeszcze wyraźnie nakreślona.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH