PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wypełnienia: kłopotliwy sposób na próchnicę

ms
19-05-2017, 10:51
Wypełnienia: kłopotliwy sposób na próchnicę Wypełnienia - ostatecznością?
Wypełnienia mogą zwiększać ryzyko próchnicy w sąsiadujących zębach do tych leczonych. To jeden, ale nie jedyny drażliwy wniosek wynikający z analiz przeprowadzonych przez specjalistów z Nordic Institute of Dental Materials w Oslo.

Naukowcy, których pracami kierował prof. Simen Kopperud, monitorowali powierzchnię 750 zębów bezpośrednio sąsiadujących z tymi które leczono.

Okazało się, że średnio po ok. pięciu latach od rozpoczęcia obserwacji w 34 proc. przypadków zaobserwowano rozwój próchnicy w szkliwie, a w co trzecim zębie próchnica dotknęła zębiny. Nie miało przy tym znaczenia, jakiego rodzaju była plomba, wszystkie bowiem jednakowo zwiększały ryzyko rozwoju próchnicy.

Bywa – i to wcale nie tak rzadko - że w plombach powstają mikropęknięcia. To idealna przestrzeń sprzyjająca szybkim rozmnażaniu się chorobotwórczych bakterii.

Obserwacje specjalistów z Nordic Institute of Dental Materials zostały opisane w Journal of Dentistry.

Prof. Damien Walmsley, pracujący dla British Dental Association jako naukowy doradca przyznaje, że w idealnym świecie nie powinny występować sytuacje, w których konieczne byłoby podjęcie walki z próchnicą z pomocą wiertła stomatologicznego. To jednak tylko teoria, dlatego należałoby uczynić wszystko, żeby zminimalizować zagrożenie.

David Albert, wykładowca na wydziale stomatologii Uniwersytetu Columbia, uważa, że zbyt wczesne wypełnianie ubytków nie zawsze jest najlepszym pomysłem. Taka ingerencja nierzadko zapoczątkowuje błędne koło borowania i wypełniania.

Tłumaczy on, że u części pacjentów o wysokim ryzyku zachorowania na próchnicę nie można  uciec od ingerencji z użyciem wiertła, jednak u osób, u których nie obserwuje się wysokie ryzyko rozwoju próchnicy, warto pokusić się o alternatywne aplikowanie preparatu z fluorkami.

David Albert dzieli się kontrowersyjną tezą: dla 95 proc. pacjentów z początkami próchnicy, należałoby poczekać kilka miesięcy z podjęciem leczenia. Uważam, że nadmierne leczenie czyni więcej szkody niż pożytku, ponieważ po borowaniu zawsze mogą wystąpić komplikacje i powikłania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
wypełnienie stałe   próchnica  

POLECAMY W SERWISACH