PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wypełnienia bioaktywne coraz bliżej

en
04-10-2016, 12:13
Wypełnienia bioaktywne coraz bliżej Zdjęcie mikroskopowe szkła bioaktywnego
Wypełnienia ze szkła bioaktywnego to duży krok na przód w rozwoju materiałów stomatologicznych. Naukowcy mają nadzieję, że szkło bioaktywne pomoże zmniejszyć ilość stosowanego amalgamatu.

Istnieje szansa, że zużycie związków rtęci w gabinetach stomatologicznych zmaleje po wprowadzeniu na rynek wypełnień ze szkła bioaktywnego. 

Wielką zaletą nowego materiału jest wyjątkowa właściwość – zdolność do uwalniania fluoru, a także dużych ilości wapnia oraz fosforu - potrzebnych do mineralizacji zębów. Materiały do tej pory stosowane do wypełnień były nieaktywne. Tymczasem szkło bioaktywne uzupełnia  minerały utracone z tkanki zęba w wyniku próchnicy.

- Dentyścii z  Queen Mary University of London zastępowali tradycyjne wypełnienia szkłem bioaktywnym. Nie tylko remineralizowały partię zęba zmienioną przez próchnicę, ale też tworzyły środowisko alkaliczne, które nie służy bakteriom inicjującym próchnicę – wyjaśnia prof. Robert Hill z Physical Sciences w Institute of Dentistry, Queen Mary University of London oraz założyciel i dyrektor naukowy firmy BioMin Technologies, producenta szkła bioaktywnego.

Dane z badań prowadzonych na terenie Stanów Zjednoczonych wskazują, że wypełnienia ze szkła bioaktywnego są trwalsze, a także - co nie mniej ważne -  spowolnią  rozwój próchnicy wtórnej, ponieważ bakteryjna penetracja nowego materiału jest znacznie słabsza niż nieaktywnych wypełnień – dodaje prof. Robert Hill.

Szkło bioaktywne jest w centrum uwagi kilku firm komercyjnych. Poza materiałem do wypełnień opracowano już zawierającą szkło bioaktywne pastę. W planach firmy BioMin Technologies jest opracowanie kolejnych produktów stomatologicznych.

Więcej: medicalnewstoday.com

Czytaj także: Oręż w walce z próchnicą wtórną
Szkło idzie z odsieczą implantologom
Będzie przełom? Długo działająca pasta do zębów z bioaktywnym szkłem

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH