PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wymiana, czy naprawa wypełnienia, co lepsze i kiedy

ms
10-12-2015, 13:26
Wymiana, czy naprawa wypełnienia, co lepsze i kiedy Wymiana, czy naprawa plomby (foto: freeimagesphotos)
195 amerykańskich dentystów uczestniczyło w analizie jakości wykonanych przez siebie wypełnień po dłuższym czasie od zrealizowanego zabiegu. Ich obserwacje zaskoczyły zespół opracowujący wyniki analizy.

Analizy, zbieranych przez dwa lata, informacji dokonała prof. Valeria V. Gordan z University of Florida College of Dentistry.

Materiał analityczny obejmował 5889 wypełnień zrealizowanych u 4482 pacjentów. W zdecydowanej większości przypadków (4391) dentyści decydowali się na wymianę wypełnień. 1498 razy stomatolodzy postanowili zachować plombę, poddając ją naprawie. Po roku dokonano oceny zrealizowanych prac. Okazało się, że odsetek wymienionych plomb, które wymagały kolejnej interwencji był bliski 5 proc. Udział  procentowy leczenia kwalifikującego się do poprawki - w przypadku naprawy wypełnienia - był o niemal 50 proc. wyższy i wynosił 7 proc.

Taki wynik zaskoczył prof. Valerię Gordan, która sądziła, że proporcje powinny być odwrotne. Wskazała ona jednak na fakt, że wskaźniki te nie mówią wszystkiego o skuteczności i przebiegu leczenia w obu schematach postępowania. Otóż wśród 7 proc. prac wymagających poprawek, tylko co czwarta kończyła się leczeniem endodontycznym lub ekstrakcją, podczas gdy wskaźnik ten - w przypadku zakończonej niepowodzeniem wymiany wypełnienia - był niemal dwukrotnie wyższy (42 proc.).

Dodatkowa informacja, z opracowanych wyników analizy, jest taka, że najwięcej problemów stwarzały plomby amalgamatowe.

Ciekawą informacją jest również fakt, że najmniejszy odsetek poprawek rejestrowali dentyści prowadzący indywidualną praktykę, największy zaś występował w lecznicach zatrudniających wielu lekarzy dentystów.

Wyniki pracy zostały ogłoszone w Journal of the American Dental Association, December 205, Vol. 146:12, pp. 895-903.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
plomba gwarancja   statystyka   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH