PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wydłuża się droga do rejestracji wziewnego znieczulenia

ms
26-03-2014, 10:26
Wydłuża się droga do rejestracji wziewnego znieczulenia Wydłuża się droga do rejestracji wziewnego znieczulenia (foto: sxc.hu)
Pół roku temu informowaliśmy o tym, że wniosek o zarejestrowanie środka znieczulającego, podawanego do organizmu pacjenta w formie środka wziewnego, trafił do U.S. Food and Drug Administration. Tymczasem dotarła do nas informacja sprzed kilku dni, że producent tego środka (o nazwie Kovacaine Mist) - firma St. Renatus z Kolorado nie zakończyła jeszcze procesu rejestracji.

Co więcej firma St. Renatus donosi, że w celu sfinalizowania wszystkich formalności, związanych z rejestracją specyfiku, inwestor - Blue Ocean STR wyasygnował kolejne 5 mln USD. Pieniądze te będą jednak przeznaczone także na komercjalizację Kovacaine Mist. Jak twierdzą przedstawiciele St. Renatus, perspektywy są świetlane, gdyż w samych Stanach Zjednoczonych rynek znieczuleń w branży stomatologicznej oceniany jest na 2,1 mld USD rocznie. Spółka twierdzi, że specyfik „wciągany przez nos" może zawładnąć co najmniej 10 proc. znieczuleń w USA, a ten stanowi 40 proc. zapotrzebowania w skali świata.

Przypomnijmy, że Kovacaine Mist oddziałuje w głównej mierze na łuk zębodołowy górny. Ze względu na fakt, iż "donosowy" środek nie pozostaje w krwiobiegu tak długo jak zastrzyk - w mniejszym stopniu oddziałuje na nerki, płuca i płuca. Istnieje duża szansa, że znieczulanie dzieci będzie obciążone zdecydowanie mniejszym ryzykiem niż obecnie.

W fazie III badań Kovacaine Mist zaaplikowano 380 dorosłym ochotnikom i 90 dzieciom. Naukowcy z Wydziałów Periodoncji i Endodoncji Uniwersytetu Buffalo porównywali efekt Kovacaine Mist (m.in. 3 proc. chlorowodorku tetrakainy, 0,05 proc. chlorowodorku oksymetazoliny, a także 2 proc. chlorowodorku lidokainy) z tradycyjnie podawanymi środkami znieczulającymi. W żadnym z analizowanych przypadków nie zanotowano zarówno skutków ubocznych, jak i braku efektywnego działania nowego środka znieczulającego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
znieczulanie   St. Renatus   Kovacaine Mist   

POLECAMY W SERWISACH