• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wycisk analogowy przegrywa z cyfrowym

ms
01-12-2015, 08:03
Wycisk analogowy przegrywa z cyfrowym lek. dent. Bartosz Andryskowski
U wielu pacjentów dyskomfort w trakcie pobierania wycisku jest tak duży, iż uniemożliwia uzyskanie optymalnego związania masy. Bywa nawet i tak, że nierealne staje się wykonanie wycisku.  Czy jest na to rada? Jest. Odpowiedź na problemy przynosi technologia cyfrowa.

Kłopotów z wyciskami jest znacznie więcej. Nie lada wyzwanie stanowi chociażby ich należyte przechowywanie i transport po pobraniu.

Swoimi doświadczeniami w tym względzie dzieli się na forum infoDENT24.pl lek. dent. Bartosz Andryskowski, właściciel firmy Dental Experts, absolwent UM w Łodzi, pasjonat nowoczesnych technologii i digital work flow. 

Technologia przezwyciężyła utrudnienia w pozyskiwaniu idealnych wycisków, dając dentystom innowacyjne narzędzie pracy. Może nim być skaner wewnątrzusty (Planmeca PlanScan). Przy jego użyciu szczegółowe informacje o polu protetycznym można w łatwy sposób przenieść z jamy ustnej pacjenta, zapisując je cyfrowo przy pomocy oprogramowania do projektowania (CAD). Następnym krokiem jest wykonanie, w oparciu o technologię CAM, idealnie dopasowanej rekonstrukcji protetycznej frezowanej, bądź spieczonej laserowo (SLM).


Prostota wykonywania wycisków cyfrowych, krótki czas uzyskania pracy końcowej i wysoka dokładność - przemawiają na korzyść nowoczesnej techniki, a różnica w porównaniu z tradycyjnymi wyciskami z każdym rokiem się powiększa.

Wyciski cyfrowe to najbliższa przyszłość stomatologii. Nie wyobrażam sobie nowoczesnego gabinetu bez takiego narzędzia w codziennym użytku.

Zalety wycisków cyfrowych
Metoda cyfrowa w wyraźny sposób skraca czas pracy (do paru godzin w ciągu jednego dnia roboczego). Łatwiejsze są realizowane czynności: od preparacji do zacementowania końcowego uzupełnienia.

Wyciski cyfrowe wspomagają:
- zarówno diagnostykę (ocenę poprawności szlifowania, zbieżności filarów, widoczności granicy preparacji, wysokości filarów do przeciwzgryzu);
- jak i archiwizację: modele przed, w trakcie i po wykonaniu pracy oraz cyfrowe modele robocze (do wykonania leczenia ortodontycznego w metodzie „alligner”).

Niedogodności wycisku analogowego
Uzyskanie negatywu pola protetycznego w technice wycisku analogowego, w oparciu o odpowiednio dobraną łyżkę wyciskową z masą wprowadzoną do jamy ustnej, wiąże się z wieloma niedogodnościami. Po związaniu materiału, wycisk jest wyjmowany, a do uzyskanego odlewu wprowadza się gips, w celu wykonania modelu gipsowego.

Warunkiem dokładnego wycisku jest:
- wierne odwzorowanie wszystkich zarysów opracowanych zębów, jak i otaczających ich tkanek miękkich, graniczących z linią preparacji;
- dokładne objęcie tkanek sąsiadujących z przyszłym uzupełnieniem protetycznym;
- pobranie wszystkich zębów w łuku i okalających je tkanek;
- brak pęcherzyków powietrznych;
-  ciągłość  i odpowiednia grubość masy;
- zachowanie odpowiedniej suchości;
- należyte przechowywanie i transport po poprawnym pobraniu.

Wycisk cyfrowy, czy analogowy? (kliknij, aby otworzyć)

Po zrealizowaniu ponad dwudziestu procedur klinicznych, z wykorzystaniem skanera wewnątrzustnego (Planmeca PlanScan), mogę stwierdzić, iż doskonale nadaje się on do wykonywania zarówno pojedynczych, jak i bardziej złożonych rekonstrukcji protetycznych.

Planmeca PlanScan

Jako przedstawiciel młodego pokolenia dentystów, który dodatkowo ma solidne przygotowanie matematyczne i informatyczne, jestem wielkim entuzjastą i orędownikiem innowacyjnych rozwiązań w stomatologii. Z tego też powodu z dużym zaangażowaniem i nieskrywaną przyjemnością zacząłem wykorzystywać skaner wewnątrzustny w leczeniu protetycznym.

Film poglądowy (kliknij)


Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH