PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wybielanie zębów: odradzaj pacjentkom w ciąży

ms
28-08-2017, 09:38
Wybielanie zębów: odradzaj pacjentkom w ciąży CIążą bez wybielania zębów (foto: pixabay)
- Ciąża to jedno z przeciwwskazań do przeprowadzania zabiegów wybielania zębów. Co prawda, nie ma bezpośrednich  dowodów na to, że wybielanie może zaszkodzić płodowi. Z drugiej strony, nie ma również dowodów, że taki zabieg nie stwarza zagrożenia dla ciąży – mówi lek. dent. Joanna Oleksiak z kliniki Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu.

W okresie ciąży warto zrezygnować zarówno z profesjonalnego wybielania w gabinecie stomatologicznym, ale i ze stosowania gotowych zestawów dostępnych w sklepach, takich jak paski lub żele rozjaśniające.

Co prawda, nie ma bezpośrednich  dowodów na to, że wybielanie może zaszkodzić płodowi. Z drugiej strony, nie ma również dowodów, że taki zabieg nie stwarza zagrożenia dla ciąży.

   lek. dent. Joanna Oleksiak.

Wybielanie zębów, to gabinetowe – metodą laserową lub przy użyciu lampy, a czasem i wykonywane samodzielnie produktami drogeryjnymi, bazuje głównie na użyciu nadtlenku wodoru oraz nadtlenku karbamidu. Proces utleniania się pierwszego związku w drugi może być potencjalnie drażniący choćby dla tkanek przyzębia, które w okresie ciąży są bardzo wrażliwe. Z tego względu należy zalecać, aby pacjentki z decyzją o wybielaniu wstrzymały się do momentu porodu oraz zakończenia etapu karmienia piersią. Tym bardziej, że jest to zabieg podyktowany względami estetycznymi, nie zdrowotnymi.

- Jedyną bezpieczną opcją na bielsze zęby w trakcie ciąży jest stosowanie ogólnodostępnych past rozjaśniających, w których stężenie substancji wybielających jest na tyle małe, że nie stanowi ryzyka dla rozwijającego się dziecka – wskazuje lek. dent. Joanna Oleksiak.

Co z leczeniem ortodontycznym
Leczenie ortodontyczne jest jednym z tych zabiegów, co do których nie ma przeciwwskazań. Głównymi problemami, wynikającymi ze stanu ciąży, a komplikującymi nieco terapię wad zgryzu, są problematyczne dziąsła i badanie RTG. W trakcie ciąży wzrasta bowiem poziom progesteronu, hormonu, który stymuluje organizm do produkcji innych hormonów - prostaglandyn, odpowiedzialnych za zapalenie naczyń krwionośnych w tkankach przyzębia. Stąd częste schorzenie nazywane ciążowym zapaleniem dziąseł.

– Dziąsła są wtedy rozpulchnione, podatne na infekcje, krwawienie, a aparat ortodontyczny zawierający metalowe elementy może je dodatkowo podrażniać. Przed założeniem aparatu należy także wykonać zdjęcie rentgenowskie ukazujące ułożenie zgryzu. Z tych względów bardziej komfortowym rozwiązaniem może być odroczenie decyzji o założeniu aparatu na czas po porodzie.

Z drugiej strony, jeśli kobieta założyła aparat przed ciążą, to nie ma żadnego powodu, aby musiała go zdjąć w jej trakcie. Wiele ciężarnych kobiet nosi aparaty na zębach i takie leczenie jest całkowicie bezpieczne – zapewnia lek. dent. Joanna Oleksiak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH