PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Wybielanie zębów - nowy żel rozwiąże problem nadwrażliwości?

28-12-2012, 10:49
Wybielanie zębów - nowy żel rozwiązuje problem nadwrażliwości?
Wybielanie zębów - nowy żel rozwiązuje problem nadwrażliwości?
Ostatnio, temat wybielania zębów na łamach infoDENT24.pl poruszaliśmy dość często. Przedstawialiśmy opinię

Komisji Europejskiej, która uważa, że produkty do wybielania należy kwalifikować wyłącznie jako kosmetyki, a nie jako wyroby medyczne. W Polsce natomiast trwa dyskusja o to, kto powinien wykonywać zabiegi z użyciem nadtlenku wodoru. Tymczasem w Journal of the American Dental Assocation ukazał się artykuł, który sugeruje, że związki wapnia mogą rozwiązać problem nadwrażliwości zębów na wybielenie.

Według brazylijskich naukowców z State University of Ponta Grossa Dental School, efekt uboczny wybielania, jakim bywa niewątpliwie nadwrażliwość zębów, mogą zmniejszyć związki wapnia zawarte w żelu do wybielania.

Zespół specjalistów przeprowadził badania na 40 dorosłych osobach, które podzielono na dwie grupy. Pacjenci pierwszej grupy wybielali zęby żelem bez zawartości jonów wapnia, druga grupa wybielała zęby tym samym żelem o 35 proc. zawartości nadtlenku wodoru (przypomnijmy, że w Europie myśli się o wprowadzeniu zakazu stosowania produktów o stężeniu ponad 6 proc.), ale z dodatkiem 2 proc. glukonianu wapnia.

U pacjentów z obu grup, stwierdzono podobny poziom wybielenia zębów. Okazało się jednak, że 80 proc. osób, które wybielały zęby żelem nie zawierającym związków wapnia zgłosiło nadwrażliwość. W drugiej grupie takich przypadków było o połowę mniej.

Naukowcy odnieśli się do dostępnych na rynku preparatów, które znoszą nadwrażliwość zębów na czas wybielania. Wyniki badań produktów na bazie azotanu potasu i jonów fluoru określili jako niejednoznaczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   wybielanie zębów   Higiena  

POLECAMY W SERWISACH