• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wsłuchaj się w odgłos szczoteczki do zębów

ms
16-12-2015, 08:02
Wsłuchaj się w odgłos szczoteczki do zębów Dźwięk szczoteczki do zębów wpływa na jakość ich czyszczenia (foto: pixabay)
Brzmi niewiarygodnie, ale japońscy naukowcy z University of Electro - Communications, uznali, że trzeba osobom czyszczącym zęby zafundować „odsłuchy”, aby sprawniej dokonywali zabiegu higieny jamy ustnej.

Taku Hachisu oraz Hiroyuki Kajimoto z University of Electro-Communications w International Journal of Arts and Technology opublikowali wyniki pracy, określającej zależność pomiędzy częstotliwością dźwięku włosia w procesie szczotkowania zębów a efektywnością czyszczenia uzębienia.

Okazuje się, że wraz ze wzrostem częstotliwości dźwięku, związanego z ruchem szczoteczki do zębów w jamie ustnej – u uczestników eksperymentu pojawiały się pozytywne odczucia, które można opisać rosnącą satysfakcją z dobrze spełnionego obowiązku. Przy wyższych częstotliwościach mamy wrażenie, że zęby są należycie umyte. Japończycy doszli do wniosku, że tę zależność można wykorzystać. Otóż w ich przekonaniu należy powiązać częstotliwość dźwięku docierającego do uszu osoby szczotkującej zęby z nienaganną techniką ich szczotkowania.

Przy zaawansowanych technologiach, wykorzystywanych w produkcji elektrycznych szczoteczek do zębów, nie jest problemem określenie optymalnych parametrów mycia zębów (siła i kąt nacisku, długość mycia, częstotliwość ruchu szczoteczki). Powiązanie nienagannej techniki z odgłosami związanymi z kontaktem włosia z zębami, może wpływać na zachowanie użytkowników inteligentnych szczoteczek. Jak wykazano w eksperymencie, pojawienie się odgłosu o wyższej częstotliwości z reguły oznacza w świadomości człowieka  należycie wyszczotkowany fragment uzębienia. Niższy dźwięk natomiast u większości osób kojarzy się ze źle wykonaną pracą i koniecznością dalszego szczotkowania tego fragmentu zębów. Japończycy skonstruowali "odsłuchy", dzięki którym osobie myjącej zęby podawana byłaby podprogowa wiadomość czy robi to dobrze, czy powinien jeszcze przyłożyć się do codziennej toalety.

Więcej: sciencedaily.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
nauka   higiena jamy ustnej   szczoteczka elektryczna  

POLECAMY W SERWISACH