PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wrocław: naukowcy testują inteligentny lek na infekcje kości

Ewa Nieckuła
26-04-2017, 08:20
Wrocław: naukowcy testują inteligentny lek na infekcje kości Biofilm Streptococcus mutans na hydroksyapatycie (fot. Adam Junka)
Naukowcy z Zakładu Mikrobiologii Farmaceutyczej i Parazytologii UM we Wrocławiu badają lek, który sam znajduje kość, wiąże się z nią i uaktywnia tylko w czasie infekcji bakteryjnej. Journal of Medicinal Chemistry uznało te badania za szczególnie ważne dla nauki i praca stała się okładkową publikacją marcowego numeru. O szczegółach badań opowiada w rozmowie z infoDENT24.pl dr Adam Junka.

Ewa NIeckuła infoDENT24.pl: W jakich sytuacjach klinicznych nowy lek może być przydatny?
Dr Adam Junka Zakład Mikrobiologii Farmaceutyczej i Parazytologii UM we Wrocławiu:
W każdej sytuacji, w której istnieje zagrożenie, że do kości przenikną drobnoustroje podczas jakiejś interwencji medycznej, praktycznie przy każdej większej operacji związanej z chirurgią szczękową. Zwłaszcza w obrębie jamy ustnej narażenie kości na kontakt z drobnoustrojami jest szczególnie duże.

Na czym polega innowacyjność tego leku?
Lek potrafi wiązać się z kośćmi za pomocą bisfosfonianów,  są to związki które często już się stosuje w leczeniu, na przykład martwicy szczęki. Nowością jest  linker, czyli łącznik, który pęka i uwalnia antybiotyk, gdy w jego pobliżu znajdą się bakterie patogenne. Przed operacją można podać taki lek pacjentowi doustnie lub dożylnie. Lek sam znajdzie kość i się z nią połączy, jeśli do kości przedostaną się bakterie zostaje uwolniony antybiotyk, w tym wypadku ciprofloksacyna.

Sama koncepcja leku powstała w Center for Biofilms, University of Southern California, ale  badania in vitro przeprowadzono we Wrocławiu.
Koledzy z Kaliforni szukali kogoś, kto potrafiłby stworzyć odpowiedni model kości. A my od jakiegoś czasu zajmowaliśmy się podobnymi badaniami i metodykę mieliśmy po części opracowaną.

Jak wyglądała praca w polskim laboratorium?
Stworzyliśmy bioreaktor – układ, który przypominał miliardy maleńkich kości. Składał się z kuleczek hydroksyapatytowych otoczonych biofilmem bakteryjnym. Do takiego układu wprowadzaliśmy różne wersje leku, które nam dostarczano ze Stanów Zjednoczonych. Ta część eksperymentu opisywała sytuację, w której doszło już do infekcji kości. Podawaliśmy lek, lek znajdował kość, łączył się z nią, wyczuwał bakterie i uwalniał antybiotyk. Natomiast w drugim doświadczeniu kuleczki apatytowe najpierw opłaszczaliśmy lekiem, po czym dodawaliśmy bakterie. Tym razem była to typowa prewencja.

Przetestowaliśmy kilkanaście wersji leku, by zweryfikować, która z nich działa najlepiej. Nasze wyniki koledzy z Center for Biofilms wykorzystali w testach na zwierzętach.

Kiedy lek może być na rynku?
Naprawdę trudno powiedzieć, badania kliniczne zajmują dużo czasu, długotrwały jest także proces rejestracji.

* Prof.  Marzenna Bartoszewicz, dr Adam Junka i mgr Monika Oleksy z Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej i Parazytologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zamierzają kontynuować współpracę z kalifornijskim Center for Biofilms.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
badania naukowe   UM we Wrocławiu   bakterie   martwica kości  

POLECAMY W SERWISACH