• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wojciech Fąferko (Dentim Clinic): panic button jest bezpieczny

ŁS
22-07-2014, 09:10
Wojciech Fąferko (Dentim Clinic): panic button jest bezpieczny Lek. stom. Wojciech Fąferko (Dentim Clinic, po prawej) przekonuje, że Dental Button to urządzenie w pełni bezpieczne dla pacjenta (fot. Dentim Clinic)
- Nagłe zatrzymanie pracy urządzeń w żaden sposób nie wpływa na bezpieczeństwo pacjenta i bezpieczeństwo zabiegu czy jego prawidłowy przebieg – zapewnia infoDENT24.pl lek. dent. Wojciech Fąferko, który jako pierwszy w Polsce testuje tzw. panic button – system, dzięki któremu pacjenci mogą zatrzymać pracę wiertła stomatologicznego.

21 lipca informowaliśmy o Dental Button - nowatorskim sprzęcie, jaki trafił do katowickiej Dentim Clinic z USA. Choć urządzenie to nowość, idea rozwiązania jest bardzo prosta. Nagłe naciśnięcie guzika przez pacjenta w trakcie zabiegu zatrzymuje pracę m.in. wiertła lub skalera ultradźwiękowego. - Z panic buttonem w ręce pacjent jest w stanie samodzielnie kontrolować zabieg i jeśli poczuje, że stres jest zbyt silny, przerwać go - wyjaśnia lek. stom. Wojciech Fąferko, właściciel Dentim Clinic.

Technologia została opracowana w Stanach Zjednoczonych ponad 30 lat temu i od tego czasu wykorzystywana jest wśród pacjentów, u których konieczne jest podawanie morfiny. Przy pomocy specjalnego guzika mogą oni samodzielnie dozować dawki leku przeciwbólowego. W stomatologii rozwiązanie to stosowane jest dopiero od kilku lat.

Czy urządzenie jest bezpieczne dla pacjenta i nie stanowi ryzyka dla niepowodzenia w leczeniu? O to zapytaliśmy samych testujących. 

- Dental Button to certyfikowane urządzenie, dostosowane do pracy fotela. Nagłe zatrzymanie pracy urządzeń w żaden sposób nie wpływa na bezpieczeństwo pacjenta i bezpieczeństwo zabiegu czy jego prawidłowy przebieg - zapewnia Wojciech Fąferko. - W tym przypadku mamy do czynienia z taką samą sytuacją, w której lekarz z jakiegoś powodu nagle może przerwać zabieg. Z jedną różnicą - to pacjent podejmuje te decyzję. Pacjent również przywraca pracę urządzenia, kiedy uzna, że można już wrócić do zabiegu. Sam uznaje, kiedy gotów jest wrócić do leczenia - dodaje.

Właściciel Dentim Clinic przekonuje, że po kilku pierwszych tygodniach użytkowania, testujący zauważają, iż pacjenci bardzo rzadko używają przycisku.

- Stanowi on jednak dla nich ważny element psychologiczny. Sygnalizują wręcz, że z urządzeniem w ręku czują się bezpiecznej w fotelu, są bardziej zrelaksowani - tłumaczy katowicki stomatolog. 

O tzw. panic button czytaj więcej:

Dentim Clinic testuje tzw. panic button 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH