PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Woda z bąbelkami nie jest przyjacielem zębów

kg
12-02-2016, 12:03
Woda z bąbelkami nie jest przyjacielem zębów Woda gazowana szkodzi uzębieniu (foto: pixabay)
Olga Khazan, dziennikarka magazynu Atlantic, wywołała dyskusję na Twitterze, pytając lekarzy dentystów czy wody gazowane, typu: La Croix, Perrier lub Pellegrino, są szkodliwe dla zębów?

Woda gazowana lepiej gasi pragnienie niż niegazowana. To w zasadzie jedyna zaleta, w dodatku dość złudna, gdyż wrażenie spowodowane drażnieniem śluzówki jamy ustnej pęcherzykami uwalniającego się z wody dwutlenku węgla, jest odczuciem krótkotrwałym.

Nasycone dwutlenkiem węgla wody, zarówno te mocniej, jak i lekko gazowane – nie są obojętne dla szkliwa zębów. Oczywiście stopień zagrożenia jest nieporównywalnie mniejszy wobec spustoszenia, jakie czynią w uzębieniu wysokosłodzone napoje orzeźwiające, które niestety tylko w nazwie odwołują się do przypisywanej im funkcji.

Wywołani do tablicy dentyści zwrócili konsumentom uwagę na fakt, że lekkokwaśna w smaku woda gazowana jest wodnym roztworem kwasu węglowego oraz kationów metali: wapnia, magnezu, sodu, potasu, a także anionów, głównie: wodorowęglanowego, siarczanowego, chlorkowego. Warto wystrzegać się szczególnie cząsteczek sodu, który w połączeniu z cukrem tworzy mieszaninę oddziałującą na zęby niemal równie destrukcyjnie jak kwas z baterii!

Woda neutralna pod względem kwasowości charakteryzuje się wskaźnikiem pH na poziomie 7, tymczasem pH znanej powszechnie Perrier to ok. 5,5, a więc woda ta ma odczyn kwaśny.

- Przy piciu wody gazowanej zagrożenie wystąpieniem erozji szkliwa zębów - przynajmniej teoretycznie - istnieje, jednak, aby było realne - kontakt gazowanej wody z zębami musiałby trwać dłużej niż kilkanaście minut – wyjaśnia Oldze Kazhan prof. Damien Walmsley z University of Birmingham (Wielka Brytania).

Badania prowadzone w tym kierunku w 2007 r. pokazały, że aromatyzowana woda gazowana, smakowana bez przerwy przez 20 – 30 minut, jest w stanie uczynić tyle zła zębom co wypity kilkoma łykami sok pomarańczowy. Destrukcja, w przypadku wypicia soku z pomarańczy następuje zdecydowanie szybciej, dlatego po degustacji napoju z cytrusów należałoby natychmiast przepłukać jamę ustną zwykłą wodą.

Andrew Swiatowicz, dentysta z Delaware twierdzi, że ze wszech miar roztropnym postępowaniem jest rozcieńczanie wody gazowanej wodą zwykłą. Nie zaszkodzi także po wypiciu napojów z bąbelkami przepłukiwać jamy ustnej wodą bez gazu. Postępować powinno się zatem tak jak podczas picia soków z owoców cytrusowych. Nie zawadzi stosowanie w takich przypadkach słomek.

Więcej: medicaldaily.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
szkliwo   woda pitna   dieta  

POLECAMY W SERWISACH