PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Witamina B12 wpływa na stan uzębienia

js
09-12-2015, 13:06
Witamina B12 wpływa na stan uzębienia Uwaga na poziom witaminy B 12 (foto: freedigitalphotos)
Do rozlicznych funkcji, jakie pełni w organizmie człowieka witamina B 12, dołączona została kolejna – oddziaływanie na stan uzębienia – wynika z ustaleń grupy naukowców z Holandii, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Niedobór witaminy B 12 sprawia, że organizm człowieka zaczyna źle funkcjonować, pojawiają się problemy z: nastrojem, równowagą psychiczną, koncentracją. Następują zaburzenia w procesie wytwarzania czerwonych ciałek krwi. Zaczyna niedomagać układ kostny. Okazuje się, że złe wiadomości dotyczą także uzębienia.

Badania oparto o obserwacje 1648 ochotników. Analiza prowadzona była w dwóch okresach: od 2002 do 2006 oraz od 2008 do 2012.

Okazuje się, że występuje wyraźna korelacja pomiędzy problemami z zębami, a zbyt niskim poziomem witaminy B 12 (pierwszy kwartyl). W tym przypadku zaobserwowano średnio o 0,1 mm większą głębokości kieszonek przyzębnych (PD) i o 0,23 mm - większą wartość średnią klinicznej utraty przyczepu (CAL). W tej grupie osób zdecydowanie wyższe, średnio o 57 proc., było prawdopodobieństwo utraty zębów. Wszystkie te wskaźniki odnoszone były do grupy osób zakwalifikowanej do ostatniego kwartyla (najwyższy poziom witaminy B 12).

Do określenia poziomu B 12 w organizmie uczestników eksperymentu wykorzystano testy immunologiczne.

Wyniki badania opublikowano w Journal of Clinical Periodontology.

W badaniach uczestniczyli naukowcy reprezentujący m.in.:
- Unilever Research and Development (Holandia oraz Wielka Brytania);
- University Medicine, Ernst-Moritz-Arndt University Greifswald (Niemcy);
- Department of Oral Surgery, School of Dentistry, University of Birmingham (Wielka Brytania).

Więcej: readcube.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH