PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wiadomo więcej o raku języka

en
01-02-2018, 11:40
 Wiadomo więcej o raku języka Nadużywanie alkoholu i palenie papierosów to zachowania zwiększające ryzyko raka języka, podobnie jak zła higiena jamy ustnej (fot. pixabay)
Rak płaskonabłonkowy języka jest agresywnym nowotworem.  W przypadku późnej diagnozy pancjenci nie mają dobrych rokowań. Niestety często nowotwór ten jest diagnozowany w zaawansowanym stadium,  gdy zmiana staje się widoczna na języku. Trwają badania nad nowymi metodami diagnostycznymi.

Naukowcy z Case Western Reserve University School of Medicine, Cleveland Clinic pracują nad metodami umożliwiającymi wcześniejszą diagnozę, które dałyby chorym na raka języka większe szanse na przeżycie. Rak języka (nie powodowany przez wirusa brodawczaka ludzkiego) ma nieznaną etiologię. Liczba przypadków pojawiającego się na górnej części języka raka szybko się zwiększa w ostatnim okresie, co sprawia że jest to drugi pod względem częstości występowania nowotworu jamy ustnej. 

Zespół pracowników Cleveland Clinic odkrył, że różnorodność bakterii i grzybów w komórkach tkanki guza są znacznie uboższe niż w tkankach go otaczających. Fakt ten pozwala przypuszczać że niektóre z mikroorganizmów, jeśli występują w odpowiednich ilościach, w jakiś sposób mogą wpływać na rozwój raka języka. Te podejrzenia opierają się na wcześniejszych badaniach, które dowiodły, że bakterie mogą stymulować raka żołądka i jelita grubego.

- Nasze wyniki oznaczają, że jest możliwe przeprowadzanie profilaktycznych testów u pacjentów z wysokim ryzykiem raka języka. O ile prawidłowość, którą stwierdziliśmy, występuje także u pacjentów którzy nie mają jeszcze widocznych nowotworowych zmian. Istniałaby zatem możliwość wcześniejszego rozpoczęcia leczenia i większej szansy na wyleczenie - powiedział prof. Mahmoud A. Ghannoum, z Department of Dermatology w Case Western Reserve University School of Medicine oraz University Hospitals Cleveland Medical Center. 

- Od dawna wiadomo, że zła higiena jamy ustnej wiąże się z nowotworami jamy ustnej, co sugeruje, że bakterie i grzyby występujące w jamie ustnej mogą grać pewną rolą w procesie chorobowym - twierdzi dr Charis Eng, z Department of Genetics and Genome Sciences w Case Western Reserve University School of Medicine, który także brał udział w badaniach.

O ile coraz więcej wiadomo o roli bakterii jamy ustnej, to grzyby nie są tak dokładnie badane. I ani razu do tej pory nie były brane pod uwagę jako potencjalna przyczyna procesu nowotworowego. Podczas badania naukowcy wyizolowali DNA z tkanki guza i tkanek niezmienionych przez raka od 39 pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem języka.

Bakterie należące do typu Firmicutes dominowały, ich ilość była znacząco większa w tkance guza w porównaniu z tkanką zdrową (odpowiednio 48 proc. i 40 proc.). W sumie mikrobiom guza różnił się  liczebnością występowania 22 rodzajów bakterii i 7 rodzajów grzyba (na przykład Streptococcus w tkance guza zwiększał występowanie do 34 proc. w porównaniu z normalną tkanką -  22 proc.).

- Tak naprawdę dopiero zaczynamy badać  związek bakterii oraz grzybu z procesami inicjującymi chorobę nowotworową, powiedział prof. Ghannoum. Praca została opublikowana w czasopiśmie Oncotarget.

Więcej: ncbi.nlm.nih.gov

Więcej: Rak jamy ustnej - nowotwór pobakteryjny?

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
rak jamy ustnej   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH