PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wbielanie zębów lampą: kamyczek do ogródka

ms
23-02-2015, 08:07
Wbielanie zębów lampą: kamyczek do ogródka Wybielanie zębów (foto: sxc.hu)
Najtrwalsze skutki wybielania zębów z pewnością nie są osiągane za pomocą lamp - zapewnia dr Leandro Féliz-Matos, dyrektor Department of Academic Research w Universidad Iberoamericana School of Dentistry w Santo Domingo.

- Nasze prace porównawcze nie wskazują na statystycznie znaczącą różnicę w poziomie osiągniętej bieli gdy analizowaliśmy efekty prac uzyskanych za pomocą lamp wybielających i preparatów do wybielania zębów, które dopuszczone są do stosowania w domu - raportował naukowiec. W tym pierwszym przypadku nie można mówić o dwu- trzyletnich okresach utrzymywania się pożądanych efektów. Z kolei preparaty nakładane na zęby, chociaż być może spektakularnych efektów nie przynoszą z dnia na dzień, to jednak zadowalający rezultat utrzymuje się zdecydowanie dłużej niż w przypadku metod wykorzystujących działanie odpowiedniego pasma światłą.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów wybielających: pasty, żele z nakładkami, a także nasączone substancjami wybielającymi paski. Jest to dość bezpieczna metoda i zdecydowanie najtańsza.

Dr. Leandro Féliz-Matosa przyznaje, że szybszy, bardziej spektakularny rezultat można osiągnąć stosując na przykład wysokowydajne lampy LED, ale i w tym przypadku końcowy efekt w znacznym stopniu uzależniony jest od charakteru przebarwień i ich intensywności. Nie sposób ratować się domową terapią np. w przypadku hipoplazji szkliwa. Tym niemniej należy stwierdzić, że większość problemów wynika z palenia papierosów, picia dużych ilości kawy, herbaty czy wina. W takich przypadkach sprawdzają się domowe sposoby z zastosowaniem np. żeli wybielających - oceniają autorzy raportu.

Wyniki pracy zespołu dr. Leandro Féliz-Matosa opisane zostały w "Open Dentistry Journal" (January 6, 2015).

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH