PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Walka z boreliozą - wszystkie ręce na pokład

en
12-07-2017, 13:02
Walka z boreliozą - wszystkie ręce na pokład Kleszcze są szczególnie aktywne w maju, czerwcu i lipcu (fot. pixabay)
Instytucja Centers for Disease Control and Prevention wystąpiła z inicjatywą, by profilaktyka i wstępna diagnostyka w kierunku boreliozy leżały także w gestii dentystów.

American Dental Association apeluje do dentystów, by włączyli się w profilaktykę i diagnozowanie  boreliozy. Zdarza się bowiem, że trafia do nich  pacjent, któremu dokucza niespecyficzny ból twarzy lub ból głowy,  przypominający dysfunkcję stawu skroniowo-żuchwowego. Dentysta powinien wziąć pod uwagę, że przyczyną tych objawów może być borelioza, jeśli pacjent generalnie nie ma problemów ze zdrowiem jamy ustnej. W takiej sytuacji powinien go skierować do internisty.

W jednej z prac opublikowanej przez National Center for Biotechnology Information na temat boreliozy autorzy stwierdzają, że objawy związane z boreliozą obejmują: bóle głowy i twarzy, które często przypominają bóle powodowane patologią jamy ustnej lub stawu skroniowo-żuchwowego. Pacjent, który narzeka na zmęczenie, niespecyficzny ból zębów, twarzy lub głowy jest podejrzany o infekcję bakteriami boreliozy. Dentyści powinni być świadomi systemowych objawów tej choroby, która obejmuje wiele narządów. Ponadto zabiegi stomatologiczne u pacjenta z boreliozą mogą nasilić te niespecyficzne objawy.

Choroby przenoszone przez kleszcze stają się coraz większym zagrożeniem, w Stanach Zjednoczonych. Według danych  CDC co roku ponad 30 tys. nowych przypadków boreliozy jest zgłaszanych z terenu całego kraju, jednak prawdziwa liczba pacjentów, u których zostaje rozpoznana ta choroba jest w gruncie rzeczy dziesięć razy większa.

Więcej: ada.org

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
pacjent z bólem   dentysta  

POLECAMY W SERWISACH