PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

W Światowy Dzień Walki z Rakiem o raku jamy ustnej

en
03-02-2018, 10:00
W Światowy Dzień Walki z Rakiem o raku jamy ustnej Rak jamy ustnej długo rozwija się bezobjawowo (foto: pixabay)
W Polsce nowotwory złośliwe jamy ustnej stanowią u mężczyzn około 4 proc. zachorowań,  kobiety chorują cztery razy rzadziej. 3 lutego br., z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem oddziały wojewódzkie NFZ  zapraszają do wybranych ośrodków onkologicznych w całym kraju oraz w siedzibach OW na badania profilaktyczne.

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów liczba zachorowań na nowotwory złośliwe wargi, jamy ustnej i gardła wynosiła w 2010 roku około 3670, z czego 2710 u mężczyzn i 960 u kobiet. 

Większość zachorowań na nowotwory złośliwe wargi, jamy ustnej i gardła (89 proc. zachorowań u mężczyzn i 87 proc. zachorowań u kobiet) występuje po 50 roku życia. Ryzyko zachorowania na ten nowotwór wzrasta wraz z wiekiem osiągając szczyt u mężczyzn w siódmej dekadzie życia.

Przeżycia 5-letnie wśród pacjentów z nowotworami wargi, jamy ustnej i gardła w ciągu pierwszej dekady XXI wzrosły u mężczyzn z 43,3 proc. do 47,6 proc., natomiast u kobiet z 44,1 proc. do 49,1 proc.

Najczęściej przerzuty raka jamy ustnej pojawiają się w płucach, natomiast współwystępujące nowotwory to rak przełyku, jelita grubego oraz tkanek i narządów układu oddechowego oraz górnej części układu pokarmowego.

Podobnie jak w przypadku większości nowotworów, także i ten może być w 90 proc. uleczalny, jeśli jest wcześnie zdiagnozowany.

Głównym sposobem wykrywania potencjalnie złośliwych zmian w jamie ustnej jest badanie w gabinecie stomatologicznym (wzrokowo i przez dotyk). Skuteczność tego badania (czułość i swoistość) szacowana jest na ok. 95 proc. Osoby, które należą do tzw. grupy wysokiego ryzyka (czyli palacze i nadużywający alkoholu), powinny same się badać. Wymagałoby to jednak intensywnej edukacji całego społeczeństwa. A do tego nadal bardzo daleko. Cała nadzieja w czujności dentystów.

Europarlamentarzyści planują działania zmierzające do obniżenia poziomu zachorowalności na raka jamy ustnej o 15 proc. do 2020 r . Cel ten ma być realizowany wspólnie z Radą Europy i Komisją Europejską. Skuteczna walka z nowotworami jamy ustanej zależy od właściwej prewencji i wzrostem finansowania tego obszaru działalności. 

XVIII Światowy Dzień Walki z Rakiem 2018 obchodzony jest 4 lutego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH