PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Vivadental: pionierski zabieg z udziałem komórek macierzystych

ms
12-07-2016, 11:57
Vivadental: pionierski zabieg z udziałem komórek macierzystych Zabieg rekonstrukcji tkanki kostnej żuchwy z wykorzystaniem przeszczepu autologicznego komórek macierzystych pochodzenia tłuszczowego (foto: Vivadental)
Pierwszy w Polsce zabieg rekonstrukcji tkanki kostnej żuchwy z wykorzystaniem przeszczepu autologicznego komórek macierzystych pochodzenia tłuszczowego – przeprowadzono w gdańskiej klinice Vivadental. To nadzieja dla wielu chorych.

Zabieg, zrealizowany pod kierunkiem dr n.med. Violetty Szycik, dyrektora naukowego Instytutu Vivadental, polegał na pobraniu tkanki tłuszczowej za pomocą liposukcji, z której w technologii Cytori pozyskano komórki macierzyste i regeneracyjne. Następnie przeszczepiono je w miejsca niedoboru kości w żuchwie, przeprowadzając jednocześnie procedurę odbudowy kości z zastosowaniem najnowocześniejszych materiałów rekonstrukcyjnych.

Autogenny przeszczep komórek macierzystych zawiera jedynie własne komórki pacjenta, nie ma więc ryzyka odrzucenia go przez organizm pacjenta. Jest zatem jakościowo i czynnościowo nieporównywalnie lepszym rozwiązaniem, dającym znacznie lepsze perspektywy utrzymania efektów rehabilitacyjnych.

Celem zabiegu było przygotowanie łoża kostnego pod planowany zabieg rekonstrukcji uzębienia za pomocą implantów u 22-letniej pacjentki z wrodzonym brakiem zawiązków zębowych, u której stwierdzono znaczące niedobory tkanki kostnej, co uniemożliwiało zastosowanie leczenia implantologicznego i odbudowę uzębienia na implantach.  

Spodziewanym efektem zastosowania komórek macierzystych jest uzyskanie w bardzo szybkim czasie stabilnego łoża kostnego wraz z przywróceniem kształtu geometrycznego oraz funkcji fizjologicznej kości, w tym jej ukrwienia i unaczynienia oraz integracją nowo powstałej kości z całym organizmem.

- Przeszczepy komórek macierzystych to absolutny przełom i technologiczny skok w przyszłość w stomatologii, otwierający zupełnie nowe możliwości terapeutyczne, które są związane z możliwością uzyskania całkowicie naturalnej materii kostnej, ukrwionej i unerwionej, działającej w systemie całego układu kostnego, krwionośnego i nerwowego – wyjaśnia dr n.med. Violetta Szycik.

Dodaje ona: Komórki macierzyste w stomatologii mają uzasadnione podstawy i znacznie szersze spektrum, biorąc pod uwagę także autoprzeszczepy w chorobach, w których cechą charakterystyczną są ubytki tkanek miękkich i twardych, wrodzone lub nabyte.

Violetta Szycik jest przekonana, że komórki macierzyste mogą stać się też skutecznym rozwiązaniem w przypadku parodontozy, na którą cierpi około 30 proc. populacji.

- Przeszczepy komórek macierzystych to innowacyjna metoda rehabilitacji uzębienia i szansa uzyskania spektakularnych efektów przez wielu pacjentów, dla których droga do uzyskania pięknego uśmiechu była dotąd zamknięta. Jeśli komórki macierzyste przynoszą tak zadowalające rezultaty w innych dziedzinach medycyny, to także stomatologia ma szansę na sukces – tłumaczy Violetta Szycik

W skład kierowanego przez dr n.med. Violettę Szycik zespołu wchodzili lekarze dentyści: dr n.med. Ewa Chomik, dr n.med. Piotr Chomik, dr Joanna Gruber-Miazga, a także specjalista anestezjologii dr Jolanta Grzybowska, dr n.med. Natalia Krześniak - specjalista chirurgii plastycznej oraz dr Izabella Krawczak reprezentująca firmę HammerMed – dostawcę technologii Cytori oraz asystentka implantologiczna Dorota Makarewicz.

- Komórki macierzyste to obiecująca perspektywa dalszego doskonalenia i rozwoju naukowego. Instytut Vivadental prowadzi badania wspólnie z Politechniką Gdańską i prof. dr hab. inż. Andrzejem Zielińskim. To wielkie wyzwanie dla wszystkich naukowców, albowiem funkcjonalności zębów musi towarzyszyć estetyka, a więc kolor, kształt i geometryczna zbieżność łuków zębowych i zgryzu. Może nam w tym pomóc inżynieria genetyczna i biotechnologia – podsumowała pracę naukowców Violetta Szycik.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH