PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Violetta Szycik: Implanty nie są tanie, ale jest szansa na zmianę sytuacji

miro
19-02-2014, 11:42
Violetta Szycik: Implanty nie są tanie, ale jest szansa na zmianę sytuacji Violetta Szycik: Implanty nie są tanie, ale jest szansa na zmianę sytuacji (foto: archiwum)
- Leczenie implantologiczne do najtańszych nie należy, co powoduje, że z jego dobrodziejstw korzystają obecnie najczęściej pacjenci o wyższych dochodach. Istnieje więc potrzeba, aby te ograniczenia znosić. Świadkami takiej inicjatywy właśnie jesteśmy - mówi dr n. med. Violetta Szycik, dyrektor naukowy European Dental Implant Institute Vivadental.

Politechnika Gdańska oraz Dental Implant Institute Vivadental, podjęli współpracę w zakresie tworzenia nowej generacji implantów. Mają być one indywidualnie dopasowywane do uzębienia każdego pacjenta, a więc de facto tworzone na zamówienie.
Takie podejście z reguły oznacza wysokie koszty jednostkowe, nie w tym jednak przypadku, bo naukowcy zapowiadają, że w Laboratorium Biomateriałów Politechniki Gdańskiej powstaną implanty niemal na każdą kieszeń. To idealne rozwiązanie.

Konkretny implant tworzony jest za pomocą specjalistycznego oprogramowania. Dzięki niemu na podstawie zdjęcia tomograficznego brakującego uzębienia, określane są szczegółowe wymiary i struktura implantu. Gotowy produkt wykonywany jest w cyfrowej obrabiarce. W niej nakładane są za pomocą lasera warstwy implantu, każda o grubości 30 mikronów. Precyzja jest jednym z elementów przemawiającym za cyfrowym projektowaniem i wytwarzaniem implantów.

W realizacji tych planów ma pomóc umowa zawarta pomiędzy Politechniką Gdańską a European Dental Implant Institute Vivadental o współpracy w dziedzinie badań naukowych, efektem których powinno być opracowanie nowej generacji implantów wykorzystywanych w stomatologii.
Jest jednak i trzecia strona porozumienia. Dobrze się stało, że naukowcy z Politechniki Gdańskiej i eksperci z Instytutu Vivadental pozyskali partnera strategicznego dysponującego niezbędnym potencjałem technologicznym. Mowa o Laboratorium Biomateriałów Centrum

Zaawansowanych Technologii POMORZE na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej. W laboratorium prowadzone są badania nad m.in. bioaktywnymi endoprotezami, implantami personalizowanymi, implantami kompozytowymi na elementy kostne, jak też samosmarowną endoprotezą stawu kolanowego. Doświadczenia te będą wykorzystane w prowadzonych wspólnie projektach naukowo - badawczych w zakresie implantów zębowych.

- Leczenie implantologiczne nie jest tanie, co powoduje, że z jego dobrodziejstw korzystają obecnie najczęściej pacjenci o wyższych dochodach. Istnieje więc potrzeba, aby te ograniczenia znosić i dążyć do upowszechnienia najlepszej metody leczenia utraconych zębów po to, aby stała się dostępna dla szerokich grup polskiego społeczeństwa. Wierzę, że dzięki podpisanej umowie o współpracy już wkrótce będzie to możliwe" - skomentowała inicjatywę dr n. med. Violetta Szycik, dyrektor naukowy European Dental Implant Institute Vivadental.

Inicjatywie kibicuje Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, według którego pieniądze łożone na rozbudowę Politechniki Gdańskiej powinny przynieść wymierne korzyści w postaci praktycznych wdrożeń pomysłów naukowców.
- W oparciu o wiedzę, doświadczenie i badania, które prowadzimy, chcemy razem rozwijać nowe produkty, które charakteryzować będzie trwałość, estetyka oraz niskie koszty wytworzenia - zapewnia prof. Andrzej Zieliński, były wykładowca na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej, lider Zespołu Biomateriałów, Prezydent Węzła Innowacyjnych Technologii Politechniki Gdańskiej.
***
Laboratorium Biomateriałów Politechniki Gdańskiej powstało w ramach projektu Centrum Zaawansowanych Technologii „Pomorze". Możliwe to było dzięki wsparciu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Pomorskiego na lata 2007-2013 (działanie 1.5.1).

European Dental Implant Institute Vivadental to międzynarodowy ośrodek kliniczny, szkoleniowy i naukowo- badawczy oferujący pacjentom zabiegi z zakresu wszystkich dziedzin stomatologii, implantologii stomatologicznej, dermatologii i chirurgii estetycznej twarzy, przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć współczesnej medycyny i zaawansowanych technologii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH