PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Używaj fotografii

smn
03-02-2017, 12:35
Używaj fotografii Wymierne zalety rutynowego robienia zdjęć w gabinecie stomatologicznym (fot. pixabay)
Zdjęcie warte jest tysiąca słów, ale w gabinecie dentysty może być warte o wiele więcej! Poprawi relację pacjent-dentysta i ułatwi pacjentowi podejmowanie decyzji na temat różnych opcji leczenia.

Fotografia stomatologiczna to nic nowego, dentyści stosują ją do robienia dokumentacji medycznej od kilkudziesięciu lat. Z tą różnicą, że obecnie zdjęcia gotowe są od razu i można je wszechstronnie wykorzystywać. Na przykład jako świetne narzędzie do edukacji pacjenta, radzi amerykański dentysta Scott Cairns.

Zwykle pacjentów interesuje wszystko co ich dotyczy. Obraz  jamy ustnej, z innej niż w domowym lustrze perspektywy, jest intrygujący i inicjuje rozmowę. I taka właśnie rozmowa skuteczniej przekonuje pacjenta do leczenia niż dentysta, który wskazuje zgłębnikiem pęknięcie wymagające interwencji. Przy okazji oglądania zdjęcia w naturalny sposób zaczyna się rozmowa na temat okoliczności w jakich do tego pęknięcia mogło dojść i jakie nawyki pacjenta mogły je spowodować.

Takie podejście do problemu budzi zaufanie i wzmacnia wizerunek dentysty, a te są szczególnie potrzebne w przypadku nowych pacjentów, podkreśla Scott Cairns. 

Fotografia cyfrowa pozwala dentyście wcielić się w rolę przewodnika. Pacjent tak jak w muzeum może mijać ciekawe eksponaty, nawet nie zdając sobie sprawy z tego co traci, gdyż zbyt mało wie. Oglądając zdjęcie pacjent przy pomocy dentysty odkrywa szczegóły uzębienia. Ta sytuacja łączy i dla tego efektu warto się pokusić o włączenie zdjęć do rutynowego postępowania, namawia amerykański dentysta.

Jednak jak  sam przyznaje to nie edukacyjna rola fotografii cyfrowej stanowi wyzwanie, ale konieczność przywyknięcia to korzystania z niej w nawale pracy. Jeśli aparat nie jest łatwo dostępny, dentysta rezygnuje z robienia zdjęć, bo nie ma na to czasu. Może więc zamiast samemu robić zdjęcia, wdrożyć do tego asystentkę? Robienie dobrych zdjęć uzębiania, choć nie jest szczególnie trudne,  wymaga czasu. Bo i tu praktyka czyni mistrza.

Więcej: dmdtoday.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
fotografia medyczna   dentysta  

POLECAMY W SERWISACH