PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Uwaga, za paradontozą podąża jaskra

en
23-03-2016, 11:58
Uwaga, za paradontozą podąża jaskra Choroby przyzębia grożą jaskrą (foto: pixabay)
U pacjentów, którzy utracili przynajmniej jeden ząb, w wyniku postępującej choroby przyzębia, zaobserwowano niemal 90 proc. wyższe ryzyko zachorowania na jaskrę pierwotną otwartego kąta.

Uzębieniem pacjenta, a właściwie zębami, które mu wypadły, powinni zainteresować się okuliści. - Zaawansowana paradontoza, która doprowadziła do utraty zęba, to podwyższone ryzyko jaskry pierwotnej otwartego kąta - tak twierdzi dr Louis Pasquale z Harvard Medical School. Na dowód, że się nie myli przedstawia wyniki badań, które prowadził przez 26 lat. Osoby biorące w nich udział co dwa lata zgłaszały ile mają zębów, a ile straciły. Monitorowano także stopień zaawansowania paradontozy. Na 40 tys. uczestników zdiagnozowano 483 przypadki jaskry. Pacjenci, którzy utracili przynajmniej jeden ząb, w wyniku postępującej choroby przyzębia, mieli o 86 proc. wyższe ryzyko zachorowania na jaskrę pierwotną otwartego kąta.

Na razie ten związek tłumaczy tylko hipoteza. Lokalna infekcja i stan zapalny podstawy zęba mogą powodować uwolnienie czynników, które przenikając do oka, powodują reakcję zapalną. A ta prowadzi do jaskry.

Więcej: medscape.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
badania naukowe   jaskra   paradontoza  

POLECAMY W SERWISACH